Host: Adéla Elbel – Týden: true horror podcast Anatomie strachu (splitting recenze) – XY 2021 procházka výstavami / Opava v Olomouci (POV). Fenomén: Vize budoucnosti v umění. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Hostem ArtZóny bude stand-up komička a moderátorka Adéla Elbel. Ve své knížce Doba temna odkrývá s lehkostí a humorem sobě vlastním osobní problémy a vyrovnávání se s momentem životní krize. Kromě přístupu ke stand-upu se zeptáme na její začátky v rapovém duu Čokovoko, se kterým se Zuzanou Fuksovou otevřely téma ženských raperek, na její knižní překlady z holandštiny – mimo jiné dětskou knížku Princ&princ, pohádku s tematikou lásky dvou lidí stejného pohlaví. Jak podstatné je pro ni detabuizování společenských témat, co jí přináší putování pěšky, které propagovala sérií reportáží z pouti na Sněžku nebo do Santiaga de Compostela pro Magazín Reportér? Je pro ni stand-up vystupování nějakým druhem „samo“-terapie nebo se svým humorem snaží spíš pomáhat ostatním?

V Týdnech upozorníme na jeden výrazný audio počin oceňované dvojice dokumentaristů Jiřího Slavičínského a Brit Jensen, kteří spojili síly v pětidílném true horror podcastu Anatomie strachu aktuálně nominovaném na Audioknihu roku v kategorii „mimo kategorie“. Niterné osobní příběhy vlastních prožitků strachu autorům svěřila pětice respondentů. Jejich vyprávění o strachu z výšky, ze smrti nebo z lesa doplňuje originální sound design Martina Ožvolda. O zhodnocení toho, jak na ně sugestivní zážitek ze skutečných příběhů působil, jsme poprosili nevidomého recenzenta audioknih Kamila Fajmona a Andreu Hanáčkovou z Univerzity Palackého.

Pozveme vás do Olomouce na procházku výstavami XY, která se letos koná již po šesté a tentokrát se zaměřuje na autory spojené s Opavou. Site specific instalace ve veřejném prostoru Olomouce jsou přístupné z velké části ve dne i v noci. Které z děl nejvíce zaujala performera a pedagoga Vladimíra Havlíka?

Protože právě teď více než kdy jindy bilancujeme uplynulý rok a vliv, jaký mělo pandemické zastavení života na společnost, rozhodli jsme se věnovat fenomén vizím budoucnosti. Těm, které můžeme v různých druzích umění najít, ale také těm, které je možná ještě potřeba hledat. A doufáme, že nám právě umění pomůže najít na otázky budoucnosti odpovědi. Pozvání do studia přijali Václav Janoščík, filozof, kurátor a pedagog AVU a Stanislav Biler, sociolog, publicista a spisovatel. Ptát se budeme na to, jaké narativy známé z katastrofických filmů nebo sci-fi literatury připomínalo pandemické bezčasí. Zda jsme některé z nich podvědomě přijímali, a přizpůsobovali jim naše chování a rozhodování. A zeptáme se především na otázku – co dál? Dovedeme si připustit to, že se do světa před pandemií, do tzv. „normálu“, už nevrátíme? A jakou roli může hrát umění ve formování nové budoucnosti? Potřebujeme k tomu příběhy o budoucnosti, imaginaci a schopnost představivosti? O další názory jsme poprosily Terezu Dědinovou, literární vědkyni, publicistu Ivana Adamoviče, Ondřeje Trhoně nebo kurátora Víta Havránka. O své publikaci Praskliny zasazené do blízké budoucnosti promluví Klára Vlasáková, o sezóně, která hledá „Brave New Man“, nového člověka budoucnosti, promluví dramaturg Divadla Husa na provázku Martin Sládeček, a svůj přístup k obrazům budoucnosti přidá také umělec Federico Díaz.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD
ŽánrMagazín