Host: Radovan Lipus – Týden: nová deska skupiny Makak akustikus – zvukově divadelní mše Za bílou velrybu – s Markem Hovorkou o online podobě festivalu Ji.hlava. Fenomén: Jakou cenu má kultura? Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Hostem ArtZóny je rozhlasový, televizní, ale hlavně divadelní režisér Radovan Lipus. Řeč bude nejen o jeho poslední inscenaci – dramatizaci Českého románu v Divadle na Vinohradech, která měla premiéru v září, a o tom, proč má rád divadlo. Ale také o Ostravě a její inspirativní síle, o architektuře, o níž říká, že je jeho levou srdeční komorou. Všechny jeho lásky se sešly v projektu, který mapuje české architektonické dědictví českých a moravských měst, ale také stopy českých architektů v zahraničí – ano, řeč bude o Šumných městech a Šumných stopách.

Svoje první album vydala po pěti letech existence brněnská skupina Makak akustikus. Původně jednorázový projekt Kateřiny Koutné časem přerostl v autonomní kapelu s vlastním repertoárem. Na albu Přátelství najdeme deset písní, ve kterých spojilo zvuk violoncello, kytary, mandolína, housle a bicí. Zvukově divadelní mši za bájnou bílou velrybu uspořádala v Brně ještě před zákazem kulturních akcí režisérka Petra Tejnorová. Performance v podobě kolektivního rituálu a společné meditace nad tím, jestli lze náš současný způsob života přežít, zasadila příznačně do prostor obchodního domu. Do online prostoru se v říjnu opět přesunula řada kulturních akcí. Na první pohled nejjednodušší je přesun pro kina a filmové akce. O tom, v jaké podobě se od minulého úterý až do neděle odehrával Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava, nám řekl Marek Hovorka, jeho ředitel. Kultura má cenu – to je název kampaně, kterou na letošní září vyhlásilo Národní divadlo Brno. V Redutě vyvěsilo panely s informacemi o tom, kolik stojí provoz divadla, kolik lidí se průměrně podílí na jedné inscenaci nebo kolik by musela stát vstupenka, kdyby divadlo nedostávalo dotace. Kolik stojí kultura, jakou má pro nás cenu a proč se bez ní neobejdeme. Ve studiu se nad tím zamyslí Tereza Raabová, zakladatelka platformy Culture Matters, expertka na ekonomiku kultury a kulturní politiku, a Stanislav Moša, předseda Asociace profesionálních divadel.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD
ŽánrMagazín