Host: Miloš Štědroň – Týden: Svatí a strašidla Karla Němce/dokument Sólo pro jednu ruku/Měsíc autorského čtení – Fenomén: grafický design. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Hostem Artzóny je muzikolog a skladatel Miloš Štědroň. Kromě jeho celoživotních témat – Leoše Janáčka, Divadla Husa na provázku – si s ním budeme povídat o humoru v hudbě. To je totiž tématem letošního ročníku festivalu Concentus Moraviae, jehož je Štědroň rezidenčním umělcem. Jeho osobnost nám přiblíží kolegové a přátelé – dramatik Milan Uhde, muzikolog Jiří Zahrádka, cembalistka Barbara Maria Willi a výtvarník Pavel Čech.

V Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě vznikla nová stálá expozice. Je věnována místnímu rodákovi, malíři a grafikovi Karlu Němcovi. Jeho dřevoryty a grafiky připomínají svou estetikou J. Váchala, ale za nejvýznamějěší část Němcovy tvorby jsou považována sgrafita na mnoha novoměstských budovách.

Dokument Pavla Jurdy, Sólo pro jednu ruku, zvítězil na mezinárodním festivalu Prix Circom Regional v holandském Leeuwarden. Porota ocenila originální zpracování silného příběhu o posedlosti hudbou navzdory nepříznivým okolnostem. Skladbu pro jednorukého klavíristu Otakara Hollmanna zkomponoval Leoš Janáček.

Diváky pozveme na Měsíc autorského čtení, na Hradecký slunovrat a na výstavy 28. ročníku bienále grafického designu. Ten je totiž tématem rubriky fenomén.

Zaměříme se na typografii, na tvorbu loga a vizuálu kulturní instituce, konkrétně Národní galerie Praha. Na příkladu pražského metra si ukážeme, jak vznikají orientační systému. Do tajů a zákulisí práce grafického designéra nás zasvětí Markéta Hanzalová a Petr Babák.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD