Host: Martin E. Kyšperský – Týden: 8smička v Humpolci/kauza Frljič/Umění v Bauhausu? – Fenomén: krásné knihy pro české děti. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Naším hostem je frontman kapely Květy, příležitostný herec, spisovatel a skladatel Martin E. Kyšperský. Budeme si s ním povídat o jeho nejnovějších hudebních i filmových projektech i o nesplněných snech. V rámci reportáží zavítáme do Humpolce, kde byla nedávno otevřena unikátní zóna pro umění, tzv. 8smička. V areálu bývalé soukenické továrny vznikl multifunkční prostor, který sází na svou polohu – na půl cesty mezi Prahou a Brnem – i na místní milovníky umění. Do konce prázdnin je tam k vidění mimořádná výstava Pocta suknu, která mapuje nejrůznější polohy textilu v československém umění 20. století. V Brně brzy začne festival Divadelní svět. Uvedení dvou inscenací chorvatského režiséra Olivera Frljiče způsobilo rozruch ještě dříve, než je jejich kritikové mohli vidět. A v Ostravě získala progresivní Galerie Plato nové prostory – 5000 metrů čtverečních v bývalém Bauhausu. Co si o tom myslí malíř Pavel Forman a jak nám to ve studiu osvětlí ředitel Plata Marek Pokorný?

Česká ilustrace pro děti má skvělou tradici – věnovali se jí přední umělci – Josef Čapek, Jiří Trnka, Adolf Born a mnoho a mnoho dalších. Jak si stojí krásná kniha pro děti dnes? Je těžké takové knihy vydávat. Produkci kterých nakladatelství stojí za to sledovat, chceme-li rozvíjet vkus našich dětí?

Stopáž52 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD