Týdeník o kultuře a jejích souvislostech: klavírista Alfred Brendel v Praze – maďarští tanečníci Hodworks v divadlě Ponec – nové album skupiny Jižní pól. Fenomén: jak v umění rezonuje český venkov a lidová kultura. Host: autor snímku o bratrech Okamurových, dokumentarista Filip Remunda. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Milost skrze osvobození je ústředním tématem představení Grace, které nastudoval maďarský soubor Hodworks pod vedením choreografky Adrienn Hód. Pražské divadlo Ponec představení uvedlo v rámci Bazaar festivalu, který se snaží českému publiku představit nejvýznamnější umělce střední a východní Evropy. Přiblíží ho publicistka Marcela Magdová.

Alfred Brendel se narodil před osmdesáti osmi lety v Loučné nad Desnou na Šumpersku a dodnes patří k nejlepším klavíristům světa. Uměleckou kariéru ukončil, ale stále přednáší. V Česku sice zahrál publiku už několikrát, nyní se vrátil s třídenním festivalem do pražského Rudolfina. Vedle přednášky pokřtil i své nové knihy. Jedinečného umělce vám představí český klavírista Jan Bartoš, který měl čest s Brendlem mnohokrát spolupracovat.

Vydat nové album po osmadvaceti letech není jednoduché. Kapela Jižní Pól, známá především z konce 80. let, se o to přesto pokusila. Album je utěsně před vydáním a všichni, kdo měli nahrávky možnost už slyšet je nadšeně chválí. Kapela se hodlá veřejnosti nejprve připomenout sérií živých koncertů a reedicí starších nahrávek. Blíže o tom promluví hudební publicista Stanislav Zíma.

Vesnice, příroda a lidé, kteří v ní žijí, fascinují umělce už minimálně od počátku 19. století. Obrazy venkova se ale měnily stejně jako doba ve které umělci žili – od vlasteneckého nadšení po rozorané meze kolektivizace. Která z podob venkova je skutečná a jak ho vnímají umělci dnes, probereme v rámci Fenoménu s našimi hosty:

s autorem výstavy „Jdi na venkov!“ Tomášem Winterem a etnologem Jiřím Woitschem, dále pak s literárním historikem Martinem C. Putnou, ale i s umělkyní Lenkou Klodovou a dalšími.

Hostem Artzóny je autor nového snímku Bratři Okamurové, spoluzakladatel Institutu dokumentárního filmu a spoluautor cyklu Český žurnál, dokumentarista Filip Remunda.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrMagazín