Byliny i plody nasbírané v době od 24. 6., svátek sv. Jana Křtitele, do svaté Anny, 26. 7., mají podle lidové tradice největší sílu. U ořechovky záleží vždy na zralosti ořechů, mají být uvnitř ještě bílé a plné šťávy. Na výrobě domácích likérů je zajímavé, že výsledek je pokaždé trochu jiný a dochucení je taková malá alchymie. Musíme se zkrátka řídit svými chuťovými pohárky.
Na založení svatojánské ořechovky potřebujeme
třílitrovou lahev
24 – 36 ořechů podle velikosti
svitek skořice
hvězdičku badyánu a asi deset hřebíčků
2 litry bílého alkoholu
Na doslazení a dochucení potřebujeme
med
diviznový sirup
Na 2 litry ořechovky potřebujeme jednu hvězdičku badyánu, deset hřebíčků a dva svitky skořice. Naše babičky ořechovku dochucovaly také vanilkou, muškátovým oříškem, citronovou či pomerančovou kůrou, anýzem, koriandrem, fenyklem a kdysi velmi populárním puškvorcem. Nezralé ořechy překrájíme a naplníme jimi sklenici. Zalijeme alkoholem a necháme macerovat tři až čtyři měsíce.
Ořechovku poté scedíme a dochutíme. Věra a Petr použili med a diviznový sirup. Medu přidáme více, sirupu asi dvě polévkové lžíce. Pomícháme, ochutnáme a případně ještě dochutíme. Poté můžeme slít do lahví.
Na karamel potřebujeme
½ kg krystalového cukru
vodu
Scezené ořechy je škoda vyhazovat. Krystalový cukr zakápneme lžící vody, zahříváme a mícháme, dokud cukr nezačne karamelizovat. Do karamelu opatrně přilijeme půl litru vody a vše rozvaříme. Jakmile je směs tekutá, přelijeme jí pokrájené ořechy nasypané ve sklenici. Necháme vychladnout a zavíčkujeme. Směs mlsáme jen tak, anebo použijeme při pečení.
Ohodnoťte tento recept: