Doktor Radkin Honzák, legenda české psychiatrie, skvělý lékař, pedagog, publicista a vtipný glosátor celý život věnoval rozplétání záhad lidského chování, vydal řadu popularizujících knih a píše velmi čtený blog (2019). Režie Š. Maixnerová

Kdo je Radkin Honzák? Je jedním z nejlepších a nejdéle sloužících psychiatrů a psychoanalytiků na světě. Je tím, komu se dnes říká influencer: V osmasedmdesáti stále aktivně pracuje na třech klinikách, píše velmi čtený blog a vydává obor popularizující knižní bestselery. Je s oblibou zván do diskusních pořadů a s „cirkusem vědění“ objíždí republiku i zahraničí. Jeho projev je srozumitelný a vábivě autentický. Mluví tak zvaně „naplacato“. Je fascinující kolosální mezioborovu erudicí. Jako jeden z prvních se veřejně začal věnovat i psychosomatické medicíně a po padesáti letech to dotáhl až k sepsání psychosomatické prvouky. Pro mnoho tvůrců, kteří ho využívají ve svých projektech, je nebezpečný tím, že odpovídá přesně na to, na co se ptají. Nikdo se ho ale, zatím, nezeptal na něj samého.

Jeho snem bylo stát se obvoďákem na Šumavě. Místo toho skončil v blázinci. Stál za spoustou modrých knížek pro české disidenty. Má fenomenální paměť a neskutečný drajv, málokdo ale tuší, že jeho největší životní boj svádí s vlastní nestřídmostí. Mají o něj dodnes zájem analytické společnosti v USA. Má všechny předpoklady být světová hvězda. Pomineme-li obrovský profesní záběr, tak má ještě židovský vzhled a špatnou angličtinu. V jeho letech a s jeho odborností by měl být dávno jmenován profesorem. Nestal se ani docentem. Kariéra ho nebaví a zbytečné tabulky nevyplňuje. Nikdy. Souvisí to patrně s tím, že to, co nechce, nedělá. A už vůbec nic, aby se blýskl. Čte poezii a píše divadelní loutkové hry. Jeho opus magnum je „Kašpárek a černokněžník na čtrnáctém konklave katalánských proboštů“. Ano, je sympaticky šílený. A velmi uzavřený.

Miluje lidi. Svůj život dal do služby Člověku ve všech jeho bizarních podobách. Jeho velkým osobním tématem je „pevný postoj v tekuté době“ a síla malých denních radosti. Na jeho životě vnitřním i vnějším lze velmi dobře ukázat, kterak jediný pohyb motýlích křídel spustí na jiném místě lavinu.

To vše je Radkin Honzák.

Stopáž51 minut
Rok výroby 2018
 ST AD HD
ŽánrDokument