Co mají společného Billy Gibbons a Eric Clapton? Například elektrické kytary vyrobené v Jílovém u Prahy Peterem Jurkovičem, který zemřel před pěti lety. Dokumentární film vyprávějící pozoruhodný životní příběh legendárního výrobce kytar propojuje nejen umělce bluesové scény. Režie M. Rákosník

Dokumentární film “Bluesman” režiséra Michala Rákosníka vypráví životní příběh Petera Jurkoviče, uznávaného parazitologa a známého hudebníka, jenž se v roce 1989 rozhodl opustit pohodlí jistého zaměstnání a svůj vědecký i muzikální talent spojil v riskantním úsilí k dosažení nového cíle – vytvoření dokonalé kytary. Nejdříve se ale musel nechat zaměstnat v truhlárně v Jílovém u Prahy, aby se naučil pracovat se dřevem, které se až po dlouhých letech pokusů a omylů začalo pod jeho rukama blížit kvalitám Fenderu Stratocasteru – legendární americké kytaře, k níž se Jurkovič náhodou v 80. letech dostal. Neúnavně hledal nové cesty – citem, intuicí, ale i pomocí moderních technologií a vědeckých metod – a po sedmi letech tvrdé práce jeho venkovská dílnička začala produkovat kytary, které svým zvukem poutaly pozornost i za oceánem. Jeho kytary se postupně dostávaly do rukou jeho idolům – Billymu Gibbonsovi, Ericu Claptonovi nebo Jeffovi Beckovi.

Film vypráví příběh jedince, který svou pílí a trpělivou prací na pomezí řemesla, vědy a umění překonal nepříznivé výchozí podmínky a dosáhl svého naivního snu. Vedle starších výpovědí samotného Jurkoviče (který před pěti lety zemřel) a řady exkluzivních respondentů jakými jsou například Ivan Hlas, Janek Ledecký nebo dokonce samotný Billy Gibbons, bude film stavět na Jurkovičových unikátních soukromých archivech. Film současně divákům představí Jurkovičovu hudební tvorbu.

Stopáž64 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize