Nejslavnější hity a evergreeny českého krále šansonu (2005). Účinkují: H. Hegerová, L. Bílá, M. Voborníková, J. Korn, M. Kocáb, K. Zich, K. Gott, R. Müller, P. Malásek, P. Nárožný a další

Obsah dílu

Přehrát vše

Legendární skladatel filmové a scénické hudby, autor a nezaměnitelný interpret řady úspěšných hitů Petr Hapka (1944- 2014) se narodil 13. května v Praze. Od dětství hrál na piano, v deseti letech začal hrát na violu, v čemž pokračoval i dále na konzervatoři, kde studoval i zpěv a herectví.

Ve větší známost vstoupil v roce 1963 skladbou Malá píseň, kterou nazpíval už tehdy populární Karel Gott. Pro domácí populární hudbu pak byla i pro posluchače nejdůležitější Hapkova dlouhodobá spolupráce se zpěvačkou Hanou Hegerovou, která se stala ideální interpretkou jeho šansonů. V polovině osmdesátých let vydali společně desku Potměšilý host (nejznámější píseň Levandulová). Deska získala v roce 1988 ocenění Zlatá nota a Hapka se na ní podílel i jako zpěvák a dirigent studiového orchestru.

Dalším významným počinem je Hapkovo album V penzionu svět, na němž se společně s Hanou Hegerovou, Michaelem Kocábem a Richardem Müllerem podílel skladatel i sám jako zpěvák. Kromě Hany Hegerové přispěl Petr Hapka řadou písní do repertoáru Václava Neckáře, Heleny Vondráčkové, Waldemara Matušky, Hany Zagorové, Lucie Bílé až k Janě Kirschner.

Petr Hapka
hudebník, skladatel, zpěvák

Petr Hapka

* 13. 5. 1944

† 25. 11. 2014


Stopáž59 minut
Rok výroby 2005
 4:3
ŽánrHudba