Oblíbený zpěvák dechové a cimbálové muziky neztratil nic ze svého životního elánu ani po úspěšně vyléčené srdeční chorobě. Dokumentární portrét uvádíme u příležitosti jeho zítřejších 65. narozenin (2019). Připravili Z. Burešová a J. Mudra

Jožka Šmukař, jenž zítra oslaví své 65. narozeniny, je zpěvák, moderátor a vinař, všeobecně známá osobnost jihomoravské folklórní hudby. Od začátku osmdesátých let zpívá s několika slavnými dechovkami, podílel se na vydání více než třiceti zvukových nosičů, moderoval řadu televizních a rozhlasových pořadů o folklorní a dechové hudbě (Putování za písničkou, Putování za muzikou) i o víně (Vínko, vínečko). Diváci ho znají jako usměvavého, veselého Moraváka, který si vždycky uměl užívat života. Ke zpěvu a k muzice ho i jeho bratry přivedl otec, s nímž měl krásný vztah, a který taktéž začínal jako amatér. Málokdo však ví, že Jožka si od svých šestadvaceti let nese trauma z doby, kdy mu jeho milovaný otec a vzor před očima zemřel na infarkt. Tátovi bylo v té době pouhých dvaapadesát let.

V říjnu 2014 se Jožka necítil dobře a především vzpomínka na neblahý osud jeho otce ho přiměla jít na vyšetření. Ač byl nekuřák, lékaři zjistili, že má podobný problém se srdcem, jako měl jeho otec, a že jeho stav je vážný. Kvůli zúženým cévám k srdci ho chtěli okamžitě operovat. Jožku však čekalo televizní natáčení Silvestra a jeho profesionální zodpovědnost mu nedovolila na poslední chvíli zrušit práci a zkomplikovat situaci výrobnímu štábu a řadě dalších zainteresovaných osob. Odložením operace však riskoval, že mu selže srdce. Nakonec se domluvil s dlouholetým přítelem, kardiologem Janem Pirkem, že se při zhoršení stavu neodkladně nechá odvézt do IKEMu. Kolegové z kapely se o něj po celou dobu natáčení báli, neboť Jožkovi do zpěvu nebylo a znali příběh jeho otce… Hned další den po skončení natáčení Jožka odjel do nemocnice, kde byl operován. Několikanásobný bypass ho zachránil před osudem, který stihl jeho otce. S posvěcením od svého operatéra a vděčný, že utekl hrobníkovi z lopaty, se Jožka Šmukař vrátil k muzice u vína, dál chodí po vinohradu a dál baví své publikum, které miluje lidovou hudbu, stejně jako jeho dcera, která pokračuje v rodinné tradici.

Videobonus: Jožka Šmukař

Videobonus: Jožka Šmukař

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 ST AD HD
ŽánrDokument