Život známého kapelníka legendárního orchestru, trumpetisty a dirigenta ohrozila ucpaná aorta. Zachránily ho rychlý zákrok a nezlomná vitalita. Připravili: T. Voženílek, J. Nekvasil a S. Oktábcová

Trumpetista, dirigent, hudební aranžér a kapelník legendárního tanečního Orchestru Václava Hybše letos slaví kulaté výročí – je mu osmdesát. V hudebním světě se říká, že Václav Hybš se svým orchestrem je jedním z nejznámějších hudebních těles u nás i v zahraničí. Jeho nahrávky jsou přes čtyřicet let známy po celé Evropě, USA, Kanadě, Austrálii a Japonsku. Hraje pop-music, swing, muzikál, operetu, ale i lidovou a dechovou hudbu. Pro svou přizpůsobivost je vyhledáván našimi i zahraničními umělci z nejrůznějších hudebních žánrů. Václav Hybš dodnes jezdí na svá pravidelná turné s orchestrem po celé zemi a mívá vyprodané koncerty.

V září 2014 ho však zradilo zdraví, a to uprostřed práce, kdy ho ucpaná aorta málem připravila o život. Srdce mu bilo z posledních sil, když se dostal k lékařce. Díky rychlému převozu sanitkou na operační sál a okamžitému dvojitému bypassu žije. Následoval pobyt v lázních, ale bezodkladně poté zkoušky s orchestrem. Už v listopadu však nezlomný kapelník vyjel na svou tradiční měsíční vánoční koncertní šňůru po celé republice.

Zdraví ho nezradilo poprvé. V pětasedmdesáti mu praskl žaludeční vřed přímo na pódiu. Než se dostal do nemocnice, ztratil hodně krve a měl rovněž na kahánku. Ale jak říká, není žádný hypochondr, spíše svůj zdravotní stav a potíže ignoruje. Svůj věk zvládá s obdivuhodnou vitalitou a je stále profesně velmi vytížen. Avšak po zvládnutých zdravotních potížích a náročné operaci, kterou na podzim roku 2014 prodělal, si uvědomuje, že přes veškerou svou chuť hrát není žádná legrace vést dvacetičlenný orchestr a stále cestovat.

Videobonus: Václav Hybš

Videobonus: Václav Hybš

Václav Hybš
hudební skladatel

Václav Hybš

* 3. 6. 1935


Stopáž27 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD
ŽánrDokument