Bývalý politik a aktivista zažil sledování tajnou policií, perzekuci i vězení. Později se sám stal ministrem vnitra. Připravili: V. Žmolík, P. Pešek a V. Šimůnek

Jan Ruml je bývalý český politik a aktivista v oblasti lidských práv. Jeho 13. komnata vychází ze životních křižovatek, do nichž se dostával a kvůli nimž žil úplně jiný život, než jaký si v mládí představoval. Jeho otcem byl známý novinář Jiří Ruml, mimo jiné šéfredaktor samizdatových Lidových novin. Také syn Jan měl nakročeno ke stejné profesi, kdyby nepřišel 21. srpen 1968. Janu Rumlovi bylo tehdy patnáct, když Československo obsadila vojska Varšavské smlouvy a život Rumlovy rodiny se stejně jako život celé země převrátil vzhůru nohama. Jeho otec se jako reformní komunista postavil proti okupaci a přišel o zaměstnání. Jan nesměl studovat a živil se jako dělník. Dvacet let prožil takříkajíc „ve válečné zóně“ – stal se z něj disident, hájící lidská práva, a nepřátelská osoba vládnoucího režimu.

Otec byl Janovým celoživotním vzorem. Jan otce miloval, ale nechtěl pykat za jeho „hříchy“. Ke svému vymezení podotýká: „Chtěl jsem si vyrobit své vlastní průsery. Potřeboval jsem si najít vlastní cestu, začít žít svůj vlastní život a nést za něj zodpovědnost. Bylo ale hodně těžké se z tátova vlivu odpoutat.“ Jan Ruml svou cestu našel, ale nebylo lehké po ní jít. Podepsal Chartu 77 a zažíval systematické pronásledování a špehování komunistickou tajnou policií. Byt, ve kterém s rodiči žil, byl léta tajně odposloucháván. Jan strávil rok ve vazbě v ruzyňské věznici. Jak ho to poznamenalo?

Ve svých sedmatřiceti, po svržení komunistického režimu v listopadu 1989, pracoval jako novinář, byl prvním šéfredaktorem časopisu Respekt. Zanedlouho se však na žádost Václava Havla stal náměstkem ministra vnitra ČSFR a později ministrem vnitra. Jak se cítil, když jako bývalý disident stanul v čele mocného úřadu a měl se podílet na zrušení obávané tajné policie, která ho dlouhá léta pronásledovala? Necítil potřebu vyřizovat si účty? A jak dnes vnímá všudypřítomné odposlechy, které policie využívá v odhalování závažné trestné činnosti a které takřka pravidelně unikají do médií? Jak vnímá všudypřítomnost tohoto „velkého bratra“, který začíná ovládat naše soukromí?

Videobonus: Jan Ruml

Videobonus: Jan Ruml

Stopáž27 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD
ŽánrDokument