Světoznámý kameraman, jenž by dnes oslavil 85. narozeniny, si musel svou práci v zahraničí vyvzdorovat na vládnoucím režimu i tajné policii. Jakou cenu zaplatil za úspěch a slávu? (2014). Scénář a režie V. Šimůnek

V roce 1934 se na Žižkově, v rodině holiče a kloboučnice, narodil budoucí kameraman světového jména Miroslav Ondříček. Právě dnes od toho dne uplyne 85 let. Syn živnostníka se vyučil filmovým laborantem, odsloužil si pár let v pomocných profesích na Barrandově a ve Zpravodajském filmu, vystudoval FAMU a dvanáct let pracoval jako asistent kamery. Jeho filmy, jež později natočil s neméně známým rodákem, režisérem Milošem Formanem, patří do zlatého fondu kinematografie: Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Vlasy, Amadeus nebo Valmont. Celkem se podílel na čtyřech desítkách filmů, z nichž polovina vznikla v zahraničí. Natáčel s předními světovými tvůrci, například si ho vybrali britský režisér Lindsay Anderson (Kdyby) nebo George Roy Hill (Jatka číslo 5). Objektivem zachycoval i slavné filmové hvězdy (Robert de Niro, Meryl Streep, Tom Hanks).

Na rozdíl od Formana nikdy trvale nezůstal v zahraničí, vždy se vracel ke své rodině i k práci na českých filmech. Daní bylo sledování ze strany StB, zejména v období natáčení slavného Amadea v pražských lokacích. Jeho nesmírné pracovní vytížení na tomto snímku hraničilo s hazardem se zdravím, a stejně tak mu kameramanská práce přivodila i vážné zranění. Všechny tyto peripetie se staly součástí Ondříčkovy 13. komnaty, kterou odemykal moderátor Václav Žmolík.

* 4. 11. 1934

† 28. 3. 2015


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 ST AD
ŽánrDokument