Známý herec a moderátor trpí už řadu let epilepsií. Jak se mu daří bojovat s projevy této nemoci a jak zvládá změnu životního stylu? (2013). Připravili: M. Daňhelová, M. Hurt a Z. Gawlik

Populární herec, moderátor a hudebník Dalibor Gondík trpí epileptickými záchvaty. První ataku měl před čtrnácti lety, poslední před několika týdny. Spadl do vozovky a probudil se potlučený ve Fakultní nemocnici Motol, kde mu sešili obočí a rány na hlavě a na rukou. Na nic si z onoho pádu nepamatuje. Nyní je bez řidičáku, má obavy být někde sám, bere léky. Neurologicky je v pořádku. Záchvaty jsou pravděpodobně následkem stresu a psychického vyčerpání.

Vyrostl jako zdravý kluk. V rodině měli vždy blízko k divadlu, otec vedl ochotnický soubor, i jeho sestra je herečka. Dalibor vystudoval konzervatoř, přišly první herecké příležitosti v divadle, později moderování v rádiu i v televizi. Ve všední dny léta vstával velmi brzy. V necelých třiceti ho postihl první epileptický záchvat, zřejmě v důsledku dlouhodobého nevyspání, stresu a pracovního vyčerpání. Začal se léčit, ale záchvaty se opakovaly.

Lze se naučit žít s epilepsií? Jak se vyrovnat s myšlenkou, že může kdykoliv a zcela nečekaně udeřit? Průvodkyní Daliborovou 13. komnatou je Markéta Daňhelová.

Dalibor Gondík
herec a moderátor

Dalibor Gondík

* 14. 3. 1970


Stopáž27 minut
Rok výroby 2013
 ST AD
ŽánrDokument