Žena, která pracovala pro pět amerických prezidentů, se musela v dětství vyrovnat s tím, že ji matka nechala samotnou v cizí zemi. V dospělosti překonala finanční krach i rozpad rodiny. Připravili: M. Moravec, J. Krejčík a Z. Zemanová

Eliška Hašková se narodila do zámožné rodiny. Dědeček byl bankéřem, prezidentem burzy, měl blízko k prezidentovi Masarykovi. Byl také velkým vlastencem. Po příchodu Němců neuprchl ze země a zaplatil za to životem.
Úspěšným bankéřem byl i otec. Rok 1948 a nástup komunistů k moci změnil život jemu i celé rodině. Tatínek pobýval v té době v Americe a rozhodl se tam zůstat. Mamince nezbylo nic jiného, než odejít z rodné země také. Jenže neputovala za Eliščiným otcem, jak očekával, nýbrž odešla do Anglie s mužem, který se pak stal jejím novým manželem. S sebou vzala syna, Eliščina bratra a dceru nechala v internátní škole ve Francii samotnou, dokud nebyly vyřízeny potřebné papíry, aby Eliška mohla odjet do Ameriky za tatínkem. Vztah s bratrem toto rozdělení navždy zničilo, s matkou se Eliška později setkávala, ale důvody tohoto rozhodnutí si spolu nikdy nevyjasnily.

Za oceánem tatínek musel začínat od nuly, dceru přesto nechal studovat a ta v roce 1963, v době, kdy ještě diplomacie nebyla ani v USA oborem ženám otevřeným, získala místo v Bílém domě. A zůstala tam postupně s pěti americkými prezidenty. Po čase se vdala. Její manžel pocházel z bohaté rodiny, jméno Coolidge mělo v Americe zvuk. Žili si skvěle. Dovolené trávili na Bermudách, za zábavou létali soukromým letadlem. Narodila se jim dcera, která se stala středem Eliščina vesmíru. Idyla však ze dne na den skončila. Manžel ji ani nepřipravil na to, že jsou na pokraji krachu. Najednou neměla nic. Peníze a dokonce ani manžela, který se s ní rozvedl a našel si novou, dostatečně bohatou partnerku.

Po roce 1989 se s tatínkem vrátili do Čech. V Kundraticích, kde měli rodinný zámeček, je lidé moc nadšeně nepřijali. Měli pocit, že jim vzali práci.
Příběhem ženy, která zažila úspěch i velké pády a dokázala vždy prožívat život naplno, provází Martin Moravec.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrDokument