Známá televizní hlasatelka, ve své době jedna z nejpopulárnějších a nejpůvabnějších, dostala v roce 1974 hodinovou výpověď z kádrových důvodů. Musela se vyrovnat s nespravedlností i existenční nejistotou (2012). Připravili: Š. Volemanová, A. Vebrová, J. Nekvasil a A. Derzsiová

Otec byl úředník, maminka živnostnice. Ke konci války byl jejich obchod vybombardován a na obnovu padly všechny úspory. V roce 1948 byl znárodněn. Rodina musela žít hodně skromně.

Po čase se na ni usmálo štěstí. Ve škole potkala Ladislava Ulmana, který hledal nové filmové talenty. V konkurzu uspěla a získala hlavní roli ve snímku Štěňata. Několik let točila, později se stala hlasatelkou v Československé televizi.

Kvůli druhému sňatku s architektem Jindřichem Santarem, který v roce 1968 vystoupil z KSČ, se zařadila mezi „nepohodlné“. V televizi dostala hodinovou výpověď. Oficiálním důvodem byl styk „s nepřáteli socialistického zřízení“. Čtyři roky nedostala nikde práci, pak pracovala jako účetní.

Na počátku devadesátých let se konečně dočkala rehabilitace. V roce 1990 dostala nabídku moderovat rozhlasové vysílání Občanského fóra a záhy se jako průvodkyně pořadu Nedělní ráno vrátila i na televizní obrazovku.

Příběhem ženy, která se nenechala zlomit nepřízní osudu a s noblesou se nakonec dočkala pocitu satisfakce, rehabilitace a zadostiučinění, provází Šárka Volemanová.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST AD
ŽánrDokument