Příběh týrané ženy, která kvůli domácímu násilí zabila svého muže a musela se vyrovnat s následky svého činu. Připravili: R. Červinková, M. Vojkuvka a D. Smržová

13. komnata Kamily Velikovské je netypická. Její protagonistka se stala mediálně známou v souvislosti s rodinnou tragédií, kterou vyvrcholilo dlouhodobé domácí násilí.

Kamila Velikovská byla před půl rokem propuštěna z vězení, kam ji soud poslal na sedm let za vraždu svého manžela. Muž, kterého Kamila zabila, byl ale tyran a svou ženu i dvě dcery ponižoval, brutálně fyzicky i psychicky je týral. Manžel Kamilu sledoval na každém kroku, bez jeho vědomí se nesměla s nikým stýkat. Krátkou dobu před osudným incidentem se jí podařilo tajně koupit malý domek, kde se chtěla po rozchodu s dcerami usadit.

Zabití, kterým domácí násilí v rodině Velikovských vyvrcholilo, by také mohlo být klasifikováno jako sebeobrana, lepší by ale bylo, kdyby k němu bývalo vůbec nedošlo.

Příběh je postaven hlavně na výpovědi hlavní protagonistky. Její vyprávění komentují a doplňují odborníci: uznávaná policejní psycholožka Ludmila Čírtková, zakladatelka Centra pro pomoc týraným ženám ROSA Zdena Prokopová, znalec práva Tomáš Durdík z Bílého kruhu bezpečí a psychiatrička Dana Kertészová, která se dlouhodobě věnuje týraným ženám.

Kamila se rozhodla veřejně promluvit, protože chce pomoci ostatním ženám, nalézajícím se v podobné situaci.

S domácím násilím se můžeme setkat buď my sami, nebo nás může potkat v blízkém okolí. Je naléhavé svou aktuálností. Případů fyzického a psychického týrání stále přibývá. Děje se za zavřenými dveřmi, často s vědomím okolí, které netuší, co dělat a o to brutálněji může probíhat.

Jsou to věci, které i přes svou intimitu a tragičnost, má veřejnoprávní televize lidem ukazovat a v pořadu tak sledovaném a akceptovaném jako je 13. komnata mají o to větší smysl a místo.

Průvodkyní příběhem Kamily Velikovské je redaktorka Radka Červinková.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrDokument