Slavný americký jazzový hudebník slovenského původu byl nucen odejít z vlasti. Přišel o ženu a rozpadl se mu vztah s matkou jeho druhého syna. Láska k hudbě mu vše nahradila. Připravili: R. Červinková, J. Kadeřábek, B. Bouček a D. Smržová

Laco je herec, hudebník a skladatel, který nejprve vystudoval středí průmyslovou školu, kde už tehdy hrál v několika hudebních souborech a upozornil na sebe tak, že po vojně zůstal v Praze v divadle Rokoko, v hudebním uskupení Sextete a později už se profiloval jazzovým směrem. V roce 1965 se Laco v Praze dostává mezi špičku a zakládá vlastní soubor Jazz Cellula.

Laco Deczi má kořeny slovensko-maďarsko-romské, a proto byla vždy jeho největší touhou touha po svobodě jak životní, tak muzikantské. Jeho 13. komnatou jsou časté odchody z míst, která mu byla blízká, kde se narodil, vyrůstal, kde nechal svou matku, posléze svou partnerku a dítě. Nejprve opustil Slovensko, kde tehdy nebyla žádná jazzová platforma a odstěhoval se do kulturní Prahy.

Pro svůj nekompromisní postoj k muzice i ke svému okolí dával vždy najevo nechuť k bývalému politickému režimu, a byl proto politicky stíhán. Po dobu života v Praze byl neustále vyslýchán a sledován, několikrát ho drželi ve vyšetřovací vazbě. V Lacovi už tehdy dřímala touha po dalším odchodu, tentokrát k odchodu definitivnímu – k opuštění vlasti. Emigrace pro něj znamenala opuštění stárnoucí maminky a mnoha blízkých lidí, vazeb, které v Praze i na Slovensku vznikly za jeho dosavadního života i úspěšné profesionální kariéry.

V 80. letech minulého století, kdy se rozhodl Laco emigrovat, měl už dospívajícího syna a ženu Milenu, která trpěla rakovinou. Přestože byla Milena velice nemocná a manželství s Lacem se rozpadalo, Deczi vzal svou ženu a syna a sebou. Odešel za hranice, do Německa a později do USA. Jejich začátky nebyly vůbec snadné. Po několika letech se jeho ženě nemoc vrátila.

Laco měl ještě jednu 13. komnatu – v Praze zanechal mladou přítelkyni Moniku a nemanželského syna. Podařilo se mu Moniku dostat za pomoci kamaráda, který se s ní formálně oženil, také na Západ, pryč z totalitního Československa. Monika však emigraci neunesla a po nějaké době se rozhodla i s Lacovým druhým synem vrátit domů. O jejím návratu do Československa se Laco dozvěděl ve stejný den, kdy v americké nemocnici zemřela na rakovinu jeho žena Milena. Svého druhého syna pak mnoho let neviděl, a i když to pak po roce 1989 bylo možné, velmi těžko k sobě hledali cestu. Laco Deczi se v USA znovu oženil, narodil se mu třetí syn, ale s jeho matkou se rozešel.

S prostředním synem, který zůstal v Čechách, si vytvořili k sobě vztah až dnes, kdy je z chlapce dospělý muž a z otce slavný 73letý jazzman. Pomohla v tom Lacova třetí žena i spolupráce v oblasti, kterou Laco miluje nejvíce a které podřídil celý svůj život: hudba.

Průvodkyní dobrodružným a spletitým životním příběhem Laca Decziho je novinářka Radka Červinková.

Laco Déczi
trumpetista

Laco Déczi

* 29. 3. 1938


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrDokument