Známý autor humoristických knih se musel po srpnové okupaci potýkat se ztrátou rodiny a země, kde se narodil. Mimo domov strávil dvaadvacet let (2011). Režie S. Oktábcová

Český spisovatel, herec a loutkoherec Ivan Kraus se v 60. letech se významně prosadil na divadelních prknech jako člen legendárního černého divadla, s nímž procestoval svět. Jednu sezónu strávil v činoherním angažmá Divadla Petra Bezruče a v roce 1967 s přáteli založil divadelní skupinu Velvets. Napsal asi 45 knih, scénáře, hry, aktivně spolupracuje s rozhlasem.

Jeho životní osud je poznamenán, stejně tak jako osudy mnoha dalších intelektuálů této země, nedobrovolným hledáním nového domova za hranicemi. Ivan Kraus odešel do ciziny v roce 1968 s celou divadelní skupinou pracovat a hrát, protože chtěli pokračovat v tom, co začali v Československu. Všichni si mysleli, že když mají výjezdní doložku na jeden rok, tak se budou moci vracet domů do Československa. Nebylo to možné a museli si vybrat. Domov nebo emigraci. Navíc – sourozenců Krausových bylo pět. Tři z nich v rozmezí let 1968 a 1969 emigrovali a výčitky svědomí vůči matce, kterou zde postupně opouštěli, byly velké. S matkou zůstal jen Jan a Kateřina, která emigrovala až v roce 1985, ale v roce 1990 v Americe zemřela. Ivanovi se v exilu dařilo, prosadil se s manželkou jako loutkoherec a autor politické satiry a skečů, jeho literární tvorba měla stabilní zázemí v exilovém nakladatelství Konfrontace.

13. komnata Ivana Krause je zamyšlením nad tím, co všechno emigrace člověku dala, ale také vzala. Dalším motivem pořadu je návrat – návrat po dvaadvaceti letech na rodnou půdu je další ztráta, neboť „žádný návrat není takový, jako představa o něm“. Přesto dokáže Ivan Kraus jako bytostný humorista i k traumatickým okamžikům svého života přistupovat s nadhledem a léčit je dobrou náladou. Průvodcem jeho životním příběhem je moderátor Aleš Cibulka. Pořad uvádíme v cyklu 13. komnat věnovaných významným osobnostem, jejichž životy ovlivnily pohnuté srpnové události roku 1968.

Ivan Kraus
spisovatel, herec a loutkoherec

Ivan Kraus

* 1. 3. 1939


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST AD
ŽánrDokument