Světoznámá operní pěvkyně, která v nadcházejících dnech oslaví významné životní jubileum, žila dlouhá léta v emigraci a vyrovnávala se s tragickým osudem své rodiny v soukolí totalitních režimů (2011). Připravili: J. Svoboda, O. Špátová a O. Sommerová

Soňa Červená (*9. září 1925) je dcerou zakladatele kabaretu Červená sedma Jiřího Červeného. Když byla malá, chodívali k nim na návštěvu Artur a Xena Longenovi, František Gellner, Bohuslav Martinů, Eduard Kohout, Vlasta Burian, Eman Fiala, Ferenc Futurista, Bohumil Mathesius nebo Jindřich Plachta.

Bylo jasné, že Soňa se bude věnovat umění. Stala se operní pěvkyní, interpretkou stovky významných rolí. V roce 1962 emigrovala z bývalého Československa a od té doby vystupovala na prestižních světových scénách v Evropě a Americe, kde okouzlila svým nádherným altem publikum i kritiky.

Po revoluci se vrátila do rodné Prahy, kde ve svých 85 letech excelovala na scénách Národního divadla v představeních Zítra se bude… o procesu s dr. Miladou Horákovou a Věc Makropulos podle Karla Čapka.

Její třináctou komnatou je záznam o spolupráci s StB a také nešťastný osud její matky Žofie Veselíkové, která byla vězněna v obou totalitních režimech a zemřela v roce 1948 za nevyjasněných okolností ve vazební věznici na Pankráci.

Životním příběhem této výjimečné umělkyně, která v nadcházejících dnech oslaví významné životní jubileum, nás provede redaktor Jiří Svoboda.

Soňa Červená
operní pěvkyně

Soňa Červená

* 9. 9. 1925


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST AD
ŽánrDokument