Velký talent českého fotbalu vážně onemocněl a rok čekal na transplantaci ledviny. Stále myslí na návrat k fotbalu. Připravili: Z. Burešová, J. Nekvasil a A. Derzsiová

Petr Mikolanda byl jedním z velkých talentů českého fotbalu. Měl před sebou slibnou kariéru. Hostoval v dorostu pražské Slávie, byl členem reprezentačního týmu hráčů do 21 let, stal se hráčem FK Viktoria Žižkov. Odtud po dvou letech odešel do anglické Premier League, kde se dostal do týmu West Ham United. Byť se Petr neprosadil tak, jak si přál, získal tam výbornou zkušenost. Po roce se vrátil do první české ligy, ale místo Viktorky Žižkov si vybral Mladou Boleslav. S tím přišly první trable, žižkovský klub po něm chtěl osm milionů korun za to, že nedodržel smlouvu a nevrátil se do jejich klubu. Tento závazek stále trvá, posvětila ho i arbitráž ČMFS.

Petr Mikolanda si ale za Mladou Boleslav moc dlouho nezahrál. Na jaře roku 2007 mu začaly otékat kotníky. Následná vyšetření prokázala, že Petrovi selhávají ledviny. Přechozené chřipky si vyžádaly svoji daň. Ze zdravého špičkového fotbalisty se stal člověk s nedostatečně fungujícími ledvinami, který během sedmiměsíčního pobytu v motolské nemocnici prodělal operaci srdce, dostal dvě mozkové mrtvice, přes celá záda měl těžký pásový opar. Třikrát týdně chodil na dialýzu, denně spolykal pětadvacet prášků. Mrtvice měly za následek to, že ztratil znalost francouzštiny a angličtiny.

Jiný by to možná vzdal, ale Petr stále myslel na to, že se jednou vrátí na fotbalový trávník. I když mu bylo několikrát hodně těžko, stále kolem sebe šířil dobrou náladu a tvrdil, že někteří lidé jsou na tom hůř než on. Jeho velkou oporou byla jeho rodina, přítelkyně a kamarádi. Vzdělával se v trenérství a po návratu z nemocnice se vrátil na Viktorku Žižkov, kde vedl starší žáky a ze svého platu splácí klubu svůj dluh. Znovu se také zapojil do tréninku a už to vypadalo, že sám naskočí do profesionálního kolotoče druhé fotbalové ligy. Jeho návrat ale na poslední chvíli stopnul trenér Viktorie Žižkov Martin Pulpit. Rozhodl se, že Petrovi start povolí až v okamžiku, kdy bude mít novou ledvinu. Petr čekal na vhodného dárce necelý rok. Nakonec mu ledvinu darovala jeho máma. Dala mu možnost žít kvalitnější život a vrátit se k milovanému fotbalu, který mu pomáhal přežít všechny útrapy.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrDokument