Vnuk světoznámého malíře Alfonse Muchy a syn spisovatele Jiřího Muchy se celoživotně vyrovnává s údělem jména, které nese. Připravili: J. Klusáková, M. Čech a K. Vondrová

Třináctá komnata Johna Muchy, vnuka světoznámého secesního malíře Alfonse Muchy a spisovatele a politického vězně Jiřího Muchy spočívá celoživotně v tom, čemu můžeme říkat „úděl jména Mucha“. John Mucha pociťuje závazek vůči zachování dědova díla jako celku a snaží se vyhovět jeho odkazu. Alfons Mucha daroval dvacet pláten Slovanské epopeje městu Praze s podmínkou, že Praha pro ně postaví důstojný stánek.

John Mucha se musel vyrovnávat také s neuspořádaným vztahem mezi bohémským českým otcem a anglickou matkou, hudební skladatelkou Geraldinou, dnes dvaadevadesátiletou čilou dámou.

John sám je finančníkem a žije v Londýně v harmonickém manželství s Angličankou Sárou a dvěma dětmi.

Je veřejným tajemstvím, že v době, kdy John dospíval, tj. v 60. letech, otec Jiří pořádal v domě na Hradčanském náměstí, kde paní Muchová bydlí dodnes, nevázané erotické večírky pro pražskou bohému. Co si o tom myslel John tehdy a jak to vidí dnes, z odstupu půl století?

A také je tu Jarmila Plocková, nemanželská dcera Jiřího Muchy. John se o ní dozvěděl v době, kdy dorůstal a jako jedináček přivítal její existenci, ale pak se jejich vzájemný vztah silně zkomplikoval.

O dědečkovi Alfonsu Muchovi se ani v dobách jeho největší slávy nepsalo tolik jako dnes, kdy zájem vyprovokovala kauza Slovanské epopeje. V souvislosti s tím se hodně propírá i rodina Johna Muchy. Objevují se spekulace o jeho vztahu s otcem. John na různé výpady reaguje mlčením a po vzoru matky, která sbírku zachránila před rozpadem v těžkých padesátých letech, i její syn se po smrti otce vzdal kariéry bankéře a veškeré síly dává do toho, aby udržel sbírku pohromadě.

Průvodkyní pořadem je Jana Klusáková.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrDokument