Životní příběh slavné oštěpařky a olympijské vítězky, která nás dnes opustila ve věku 97 let (2011). Připravili: L. Marková, Z. Burešová, J. Nekvasil a A. Derzsiová

Dnes se loučíme se světově proslulou oštěpařkou Danou Zátopkovou (*19. 9. 1922 – †13. 3. 2020), která za téměř sto let života zažila mnoho naplňujících okamžiků, ale i těžkých období. Desítky let stála po boku fenomenálního atleta Emila Zátopka a sama zařázila na sportovním výsluní díky olympijskému vítězství v Helsinkách roku 1952. Ve stínu této události by však neměly zůstat ani další úspěchy, jako překonání světového rekordu v roce 1958 a stříbrná medaile na olympiádě v Římě roku 1960.

Život Dany Zátopkové nicméně nebyl jen o naplněné sportovní kariéře a takřka hvězdném statutu jejího manželství. Musela se vyrovnat i s řadou těžkých období. Dospívala ve stínu německé perzekuce za protektorátu. Její otec byl zatčen a prošel koncentračním táborem a ona sama se ocitla v ohrožení, když ji partyzáni využili jako spojky. Vdala se za slavného běžce Emila Zátopka, kvůli vážnému onemocnění z mládí však nemohli založit rodinu. Díky podpoře svého muže a okolí se akonec s osudem smířila a věnovala se plně sportu a později výchově atletického dorostu. Po roce 1968 dali oba manželé podpisem manifestu 2000 slov jasně najevo své stanovisko proti okupaci země a pro režim se stali nepohodlnými. Do zahraničí mohli opět vycestovat až v roce 1978. Na jejich soužití však ani doba normalizace nezanechala větší šrámy, i díky jedinečné povaze Dany Zátopkové přistupovat ke všemu s nadhledem a bytostnou tvrdošíjností.

* 19. 9. 1922

† 13. 3. 2020


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST AD
ŽánrDokument