Známá herečka zjistila, že na ni byly vedeny dva svazky StB. Při natáčení 13. komnaty se rozhodla poprvé do těchto svazků nahlédnout a očistit se z podezření, které na ní ulpělo (2010). Připravili: L. Marková, Š. Volemanová, J. Hušek a A. Derzsiová

Herečka, zpěvačka a moderátorka Zora Jandová se po gymnáziu dostala na DAMU a v roce 1982 vyhrála konkurz do Národního divadla na Ofélii v Hamletovi. Tento tříletý hvězdný úsek však nečekaně skončil. V roce 1985 ji z ND propustili. Do té doby hrála až třicet představení za měsíc, a najednou nebylo nic. Byla to pro ni těžká rána, protože prý nevěděla, co udělala špatně, proč už ji nechtějí. Zora se nevzdala a přihlásila se do konkurzu pro moderátory EXPO 86, který posléze vyhrála. A když jí po prázdninách nabídli v ND třetinový úvazek, měla už smlouvu na půlroční výjezd do kanadského Vancouveru.

Tenkrát chodila s hudebním skladatelem a klavíristou Zdenkem Mertou. V roce 1988 se za něho provdala a brzy na to otěhotněla, ale dítě nedonosila. V roce 1991 se narodila starší dcera Viktorka (říká, že byla vymodlená) a o deset let později Esterka (nečekané miminko). V roce 1999 zažila také složité období, kdy jí nejprve zemřel dědeček, pak tatínek a nakonec manželův tatínek. Z těchto tragických rodinných událostí jí pomohlo čínské bojové umění tai-či.

Když se po revoluci objevily Cibulkovy seznamy, Zora jednu kolegyni odsoudila s tím, jak mohla StB donášet. Pak zjistila, že sama byla v seznamech vedena jako důvěrník StB s krycím jménem Alena. Věděla, že spolupráci nepodepsala, ale zveřejnění jejího jména ji velmi zasáhlo. Brzo si uvědomila, jak moc Cibulkovy seznamy ovlivňují její život. Když měla například moderovat dětský pořad v České televizi, jedna dramaturgyně se ozvala, že by nebylo vhodné se Zorou spolupracovat. Prožívala to velmi těžce. Manžel, Zdenek Merta, volal šéfdramaturgyni pořadu, která si zjistila, že kategorie důvěrníka nemusí znamenat, že by vědomě s StB spolupracovala a pořad jí nechala. I když byla Zora Jandová z oficiálních seznamů ministerstva vnitra vyškrtnuta, veřejnost ji vnímá jako někoho, kdo mravně selhal. Proto se rozhodla nahlédnout do svého svazku, a to přímo při natáčení 13. komnaty.

Ukázalo se, že na Zoru byly vedeny dva svazky: kategorie důvěrník StB a kategorie kandidát tajné spolupráce. Ke kategorii důvěrník (založen 1986) s krycím názvem „Alena“ se nedalo nic zjistit, jelikož byl v únoru 1988 skartován. V dochovaném druhém svazku v kategorii KTS se Zora dočetla, že StB si ji vytipovala s cílem, aby donášela na britského velvyslaneckého radu Smarta, s kterým se setkala na večeři pořádané u příležitosti návratu Smetanova kvarteta z Velké Británie. Vzhledem k tomu, že příslušníkům StB nic zajímavého ani důležitého neřekla, ukončili s ní po třetí schůzce spolupráci.

V archivních materiálech našla Zora také záznam tajného agenta pod krycím jménem „Eva“, který nahlásil, že Zora Jandová počítá s ukončením angažmá v ND, jelikož nemá v úmyslu vstoupit do KSČ, protože to odporuje jejímu přesvědčení. Zora ví, kdo konkrétně ji udal, šlo o jednu kolegyni z ročníku. V našem pořadu však její jméno neukážeme, protože by to bylo rozporu se zákonem o ochraně osobnosti. Zora by se však chtěla s „Evou“ setkat, aby si věc vyříkaly a ona jí mohla případně odpustit.
13. komnatou Zory Jandové provází moderátorka Šárka Volemanová.

Zora Jandová
zpěvačka, herečka

Zora Jandová

* 6. 9. 1958


Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument