Kam se ztratila zpěvačka s kytarou, známá predevším v 70. letech minulého století? Tragické úmrtí sestry, vážné rodinné problémy a těžká nemoc jí načas vzaly milovanou profesi. Připravili: A. Vebrová, Š. Volemanová, J. Nekvasil a A. Derzsiová

Zdenka Lorencová, nestorka českého folku a první zpěvačka, která v sedmdesátých letech zavedla na oficiální scénu autorský zpěv s kytarou. Zpívající skladatelka, textařka, herečka, moderátorka, novinářka, redaktorka, spisovatelka a v neposlední řadě zahradní architektka. Některé její hity jako např. Cinky linky, Koukol, Absolutno, Proč žiješ rád s recitací Jana Přeučila, Čiky taka chtějí slyšet diváci při jejích koncertech dodnes.

Působí samostatně a sebevědomě. Ale právě tento dojem velmi kontrastuje s jejím skutečným životním postojem a zkušenostmi. Říká se, že co získáš od rodičů v prvních letech, to utváří tvůj další život. Despotický otec, který preferoval starší sestru, neměl pochopení pro Zdenino hudební nadání, ovlivňoval svým chováním celou rodinu až do jejích 19 let. Kvůli svému vystupování byl často bez práce a rodina stála na pokraji nouze. Její matka jí k tomu přidala zkušenost, že ve jménu lásky musíme odpouštět všechno. To se později stalo Zdence osudným. Vzala si muže, který ji ponižoval a využíval její velké zamilovanosti pro svůj prospěch. Odnesla to nejen ona, ale i jejich společná dcera. Manželství trvalo deset let, dalších dvacet let se pak táhly soudy o majetek. To všechno se podepsalo na jejím zdravotním a psychickém stavu. Další ránou byla tragická smrt její sestry. Právě ve chvíli, kdy byla nejvíc šťastná, uhořela spolu s manželem v autě.

V roce 2000 zkomplikovala Zdenin profesní život další vážná nemoc. V lese, kam chodila relaxovat a čerpat nové síly, chytila klíště. Po čase se u ní rozvinula klíšťová encefalitida, která ji připoutala na několik týdnů na nemocniční lůžko. Ve vysokých horečkách, kdy patrně ztrácela pocit reálného vědomí, dokonce slyšela svůj hlas, který ji říkal: Asi umřeš. A snad právě tehdy se u ní projevila bojovnice. Kvůli dceři, kvůli pocitu, že nevzdá svou profesi zpěvačky se začala uzdravovat. Po půl roce se však přidala borelióza, která návrat do plného života opět zpomalila. Učila se překonávat únavu, třes v rukou a pohybové potíže. Stálo ji to hodně sil, ale paradoxně jí to naučilo vážit si života, vážit si sebe! Během dvou let se „postavila na nohy“ a začala opět pracovat.

Napsala si klubový pořad, vydali jí knížku básniček pro děti, sem tam vytvořila jako architektka nějaký ten návrh zahrady či parku pro své přátele. A hlavně, dokázala najít sílu ukončit dvacetiletý soudní spor, který s ní vedl její bývalý manžel. Dnes se cítí být jiným člověkem. Je odhodlaná prát se vším a najít znovu místo pro své uplatnění. K jakému poznání dospěla, o to se rozhodla podělit ve své 13. komnatě, kterou diváky provádí moderátorka Šárka Volemanová.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrDokument