Český herec, známý také z fotbalového klubu Amfora, přišel při tragické události o malou dcerku a čelil i dalším těžkým ztrátám a překážkám. Připravili: O. Vetchý, V. Tlapák a A. Sirotková

Ivo Niederle je tak trochu pozapomenutým českým hercem. Když však člověk spatří jeho tvář, uvědomí si, že ho zná. Dnes jedním z mála žijících spoluhráčů Jana Wericha. Na prknech, co znamenají svět, a na filmovém plátně strávil bezmála šedesát nezapomenutelných let. Ivo Niederle nedávno oslavil osmdesátiny. Občas se rozčiluje, že zapomíná jména a paměť už mu neslouží tak jako kdysi. Jsou ale události v jeho životě, na které zapomenout by bylo vysvobozením…

Na rozdíl od mnoha hereckých kolegů Ivo Niederle neměl dětský sen se stát hercem. Chtěl být lékařem, avšak hned z prvního ročníku byl vyhozen z kádrových důvodů. V ortelu stálo: „Pro prokazatelně negativní postoj k lidově demokratickému zřízení a socialistické výstavbě našeho státu, nemůžete být přijatý na žádnou vysokou školu.“ Je proto pro něj velkou satisfakcí, že před nedávnem podle vyhlášky č. 122/2009 Sb. odškodnění studentů vysokých škol, kterým bylo v období komunistického režimu z politických důvodů znemožněno dokončit studium na vysoké škole, byla odčiněna jedna z křivd jeho života. Ivo se stal jako čerstvý osmdesátník čerstvým nositelem čestného titulu MUDr.

Otevření třinácté komnaty Iva Niedrleho především odhaluje jeho život v osamění. Dvě dcery mu emigrovaly, zapustily kořeny jinde, ztratil milovanou ženu, o kterou sám pečoval až do posledních hodin její pozemské pouti. Nejtragičtější ztrátou je však smrt jeho sedmileté dcerky, která kdysi zahynula pod koly automobilu jakéhosi bolševického prominenta a dokonce byly tendence tehdejšího režimu její zabití zcela bagatelizovat, učinit z něj jen opominutelný přestupek.

Třináctou komnatou diváky provede populární český herec Ondřej Vetchý, Niederleho kamarád, jeden z mála blízkých, který mu zůstal.

Ivo Niederle
herec

Ivo Niederle

* 26. 12. 1929

† 8. 1. 2021


Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrDokument