Herečka a bývalá mistryně republiky ve sportovní gymnastice bojovala s mentální anorexií (2009). Připravili: M. Dobiášová, M. Vojkuvka a D. Smržová

Simona Chytrová se narodila v Hradci Králové v dobře situované rodině jako jedináček. Všichni od ní čekali, že bude úspěšná a dokonalá. Jako by měla naplnit všechny nesplněné představy svých rodičů. Velice se snažila, aby si jejich lásku zasloužila. Maminka ji oblékala do krásných šatiček, ve škole měla samé jedničky. Díky velkému pohybovému talentu ji už v pěti letech přijali do oddílu sportovní gymnastiky v Hradci. Brzy začala vyhrávat závody.

V deseti přešla do střediska vrcholového sportu. V Praze byla sama a věnovala se pouze škole a trénování. Domů jezdila jen na víkend. Život dívek ve středisku dnes připomíná spíš horor. Trénink, škola, trénink, závody. Dívky trpěly hladem, protože si musely udržovat váhu. Simona se snažila vyhovět a jedla stále méně. Připravovala se na olympiádu, ale při tréninku si poranila páteř a nosila krunýř. Z těžké diagnózy se nakonec dostala a začala opět trénovat.

Potíže s jídlem však přetrvávaly a Simona skončila v nemocnici v České Lípě. Půl roku nedokázali hubnutí zastavit, s narušeným metabolismem měla 32 kilo. Simona téměř zemřela. Matka se tehdy opravdu polekala a snažila se dceři pomoci. Simona si uvědomila, že život není pouze sport. Učila se pravidelně jíst a nakonec nemocnici opustila.

Zůstala v Praze a po dokončení gymnázia zkusila hereckou dráhu. Několik let vystupovala v divadle Semafor. Tehdy v sobě objevila i výtvarný talent. Chtěla být kostýmní výtvarnice. V jejím životě se objevil známý režisér Vít Olmer, o mnoho let starší než ona. Muž, který jí začal nahrazovat rodičovskou lásku. Lásku otce, který brzy zemřel na rakovinu mozku, a lásku matky, se kterou si Simona nikdy moc nerozuměla.

S mentální anorexií uzavřela Simona křehké příměří. Dnes má Simona více než dvacetiletého syna, kterého miluje, a dělá práci, která ji baví.

Třináctá komnata Simony Chytrové vypráví o problematickém vztahu k náročným rodičům, především k matce, a o tom, jak přehnaný tlak na děti, které se od útlého věku věnují vrcholovému sportu, může poznamenat jejich život. Ukazuje na nebezpečí mentální anorexie, o které se dnes ví mnohem více než v době Simonina dětství. Nicméně mladých lidí, kteří touto vážnou nemocí trpí, stále přibývá.

Průvodkyní 13. komnatou Simony Chytrové je redaktorka Markéta Dobiášová.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2009
 ST 4:3
ŽánrDokument