Jeden z nejvýraznějších českých fotbalových trenérů. Muž, který se živil vítězstvím, ale svůj vlastní život skoro prohrál. Připravili: V. Bernatský, R. Špůr a A. Sirotková

Vlastimil Petržela se narodil na malé vesnici na Moravě. Již od raného dětství se u Petržely projevoval fotbalový talent a takřka extrémní cílevědomost na tréninku i při studiu. Na hřišti hrál nekompromisně, i proto ho v lednu roku 1982 zlákal trenér Máčala do Slavie. Petržela si dokonce zahrál na mistrovství světa. Slibnou kariéru náhle zabrzdil úraz a talentovaný útočník odešel do invalidního důchodu.

Pak dostal nabídku dělat asistenta trenéra Jareše. A po pouhých třech měsících přebral mužstvo sám. Bylo mu pouhých 32 let. Trenér Petržela se začal dostávat na výsluní. Jeho cílevědomost a vytrvalost se projevila i ve funkci manažera.

Jednoho dne však na tiskové konferenci fotbalového klubu Bohemians zkolaboval. Několik následujících měsíců podstoupil všechna dostupná vyšetření, až skončil na psychiatrii, kde diagnostikovali panickou poruchu a předepsali mu antidepresiva.

Roku 2002 odešel Petržela trénovat do Ruska. Své mužstvo Zenit Petrohrad dovedl ke skvělému druhému místu ruské první ligy a do čtvrtfinále poháru UEFA. Vydělával tučné částky. Stal se celebritou. Ztrácel kontakt s realitou i milovanou manželku. Bylo mu to jedno… Antidepresiva se o vše postarala. V Rusku propuká jeho další závislost – na hazardní hře v kasinu.

V roce 2006 se vrátil domů a začal trénovat českou ligu v Olomouci. Tvrdil, že nesází, přesto s tím nikdy neskončil. Manželka se s ním rozvedla. Neustupující deprese řešil hrstmi prášků. Změnil se, začalo být na první pohled zřejmé, že není v pořádku. Petržela se vrátil do Liberce. Tady začalo peklo. Deprese se prohlubovaly a dávky léků zvyšovaly. Zabíjel čas na ruletě a začal prohrávat. Na konci léta roku 2008 jeho bývalá žena dostala sms: „Zuzko, pomoz mi!“

V září 2008 nastoupil Vlastimil Petržela z vlastního rozhodnutí na detoxikační oddělení v Liberci. Následovala ústavní léčba v pražské Psychiatrické léčebně v Bohnicích. V lednu roku 2009 psychiatrickou léčebnu Vlastimil Petržela opustil.

13. komnata Vlastimila Petržely je otevřenou zpovědí fotbalového trenéra, který propadl hazardu a utišujícím lékům. Přišel o všechno. O slávu, o úspěch, o peníze, o manželku. Sám je nyní přesvědčen, že už nikdy nepošle kuličku štěstí po ruletě. Prý už nikdy nebude řešit stres léky. Odejde i z té poslední hry, tentokrát hry osudu, jako vítěz?

Průvodcem po jeho 13. komnatě je sportovní redaktor Vojtěch Bernatský.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2009
 P ST 4:3
ŽánrDokument