Světoznámé architektce, která v těchto dnech oslavila významné životní jubileum, zabránily po roce 1968 úřady v návratu do vlasti. Přesto se dokázala prosadit na špičce svého oboru (2009). Režie P. Křemen

Letošní jubilantka Eva Jiřičná (*3. 3. 1939) je světoznámá česká architektka a designérka žijící ve Velké Británii. Narodila se na začátku druhé světové války ve Zlíně. Její otec byl významným českým architektem. Eva se původně chtěla stát profesorkou chemie. Na přání otce však vystudovala ČVUT v Praze obor architektura, potom AVU v ateliéru Jaroslava Frágnera. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, ale české úřady jí zabránily v návratu. Eva netušila, že se dalších 13 let nedostane zpátky a že se už nikdy v životě nesetká se svým milovaným otcem. Nastoupila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. Pak začala spolupracovat se známým architektem Richardem Rogersem. Jiřičná je známá hlavně díky interiérům londýnských a newyorských módních obchodů a butiků, které navrhovala. Proslulými se stala hlavně její schodiště. V Londýně však realizovala i pozoruhodné mostní konstrukce a autobusový terminál Canada Water. Skvělé příležitosti dostala po roce 1989 i ve své vlasti. Mezi klenoty moderní architektury se řadí její Nová oranžérie v Královské zahradě Pražského hradu, dvě významné stavby realizovala i ve svém rodném Zlíně – Kongresové centrum a Fakultu humanitních studií UTB.

Kdybychom sestavili desítku osobností, které se po odchodu z Česka prosadily ve světě, Eva Jiřičná by bezpochyby byla mezi nimi. Forman, Navrátilová, Lendl, Kundera, Kaplický… Ti všichni odešli z komunistického Československa, aby mohli naplno realizovat svůj talent. Pro Evu Jiřičnou ani odchod do ciziny nebyl vysvobozením z údělu, který je tolik typický pro ženy na špičkových místech. I ona stála před rozhodnutím, jestli profesi, nebo rodinu. Dala přednost práci, jež se stala jejím životním naplněním. Průvodkyní životním příběhem Evy Jiřičné je novinářka Jana Ciglerová.

Eva Jiřičná
architektka

Eva Jiřičná

* 3. 3. 1939

Přezdívají jí královna kovu a skla. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna. Předsedala komisi, která vybrala Kaplického návrh nové Národní knihovny. Eva Jiřičná žila dvaadvacet let v exilu, dnes má domov v Londýně i Praze.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 ST AD 4:3
ŽánrDokument