Syn známé herecké dvojice Věry Galatíkové a Ladislava Freje, sám nadějný herec, bojuje s vážnou duševní nemocí. Připravili: Š. Kubelková, P. Blažek a A. Derzsiová

Ladislav Frej ml. je mladším potomkem herecké dvojice Věry Galatíkové a Ladislava Freje. Byl dítětem, které vyrůstalo v úplné rodině se sestrou Kristýnou, která je o 3 roky starší. Říká, že od dětství byl poměrně velkým introvertem, který se styděl za slávu svých rodičů. Hercem se původně stát nechtěl, ale nakonec vystudoval loutkoherectví na DAMU. Na vysoké škole po večírku, kde se kouřila marihuana, se objevily první příznaky duševní nemoci. Určit diagnózu jeho nemoci bylo složité. Lékaři měli zprvu podezření na schizofrenii. Ladislav byl několikrát hospitalizován, léčil se, třikrát se pokusil vysadit léky a vždy to dopadlo špatně, skončil znovu v nemocnici. Musel opustit nejdřívě angažmá v Dejvickém divadle, později i další hereckou práci. Setkává se s MUDr. Jiřím Krombholzem, který jako první diagnostikuje schizoidní poruchu osobnosti a vyvrací dlouholetou diagnozu endogenní deprese. Ladislav říká, že se mu ulevilo, jelikož konečně věděl, co mu je a najednou měl pocit, že když se to vše pojmenuje, přijde i řešení.

Jeho 13. komnata vypráví o pocitech bezmocnosti, bezradnosti se sebou samým, neschopnosti porozumět vlastním pocitům, sebeobviňování, sebetýrání a také síle se zvednout a postavit se sám sobě a začít bojovat za sebe a za život… A také o tom, že i s takovou psychickou poruchou se dá se zodpovědností k sobě samému hezky žít?

Moderátorkou, s kterou Ladislav Frej otevřeně mluví o svém boji s vážnou nemocí, je Šárka Kubelková.

* 8. 10. 1973


Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3
ŽánrDokument