Známá herečka emigrovala vlastně dvakrát. Nejdřív do Austrálie a pak zpátky do Čech. Pokaždé začínala od začátku. Připravili: M. Dobiášová, M. Vojkuvka a D. Smržová

Dášu Bláhovou všichni znají jako skvělou herečku, která za totality utekla do Austrálie, dokázala se tam prosadit a několik let už opět žije a hraje v Česku. Málokdo však ví, že je také režisérka, producentka, spisovatelka, malířka a překladatelka. A málokdo ví, že ji samotnou život nešetřil a několikrát musela začínat od nuly.

Dáša se narodila jako jediné dítě venkovských rodičů, kteří pracovali v továrně, v dělnických profesích. Odmalička byla samorost. Velmi ráda se předváděla a říkala věci na rovinu. Ráda bořila zavedené pořádky. To jí zůstalo po celý život.

Dagmar k úžasu svých rodičů vystudovala herectví. Její maminka byla proti tomu a celý život se s tím tak úplně nevyrovnala. Dáša vytvořila v brněnském divadle Husa na provázku úspěšnou dvojici s Bolkem Polívkou, prosadili se i v zahraničí. Hrála ve filmech, vytvořila hlavní roli ve filmu Hra o jablko.

Mladá herečka však záhy zjistila, že pro svou osobitost nemá v této zemi místo. Zůstala kvůli velké lásce v zahraničí a emigrovala s mužem a dítětem do Austrálie. Její kolegové se divili. Tady byla slavná, tam musela začínat znova. Kromě těžkých pracovních začátků zažila Dáša těžké zklamání v muži, kterého si vybrala. Její partner ji tři roky po narození jejich dcerky opustil a odešel za jinou ženou. Dáše řekl, že je přece tak statečná, že si poradí. Zůstala sama v cizí zemi s malou holčičkou a pochopila, že i pro tamní svět je nepřijatelná… Nevypadala tak, jak si lidé kdekoli na světě představují typickou ženu. Byla příliš otevřená, osobitá a tvůrčí. Neplakala, nehroutila se, ale uvnitř jí bylo tak zle, že si myslela, že to nepřežije.

Profesně se jí podařilo v Austrálii prorazit, hrála ve filmech a ve velmi úspěšném televizním seriálu. Ve vztazích se jí dařilo méně. Stejný scénář jako poprvé se zopakoval také u druhého přítele, se kterým má syna. Zůstala s dvěma dětmi sama v cizí zemi.

Její maminka byla přesvědčena, že dcera měla zůstat v zemi, kde se narodila a místo kreativní práce, která ji bavila, by měla především vychovávat děti. Ani porevoluční návrat Dagmar do Čech vztah mezi matkou a dcerou příliš nezlepšil. Maminka Dáši nedávno zemřela a nestihly si již toho mnoho vysvětlit.

Dnes žije Dagmar opět v Čechách. Má o mnoho let mladšího přítele, se kterým je štastná a založila kontroverzní divadelní scénu, kde hraje provokativní divadelní kousky s ženskou tematikou. Každou volnou chvilku jezdí Dagmar za svým otcem, který stále žije ve vesnici, kde se narodila.

Dáša Bláhová dnes říká, že vlastně emigrovala dvakrát. Nejdřív do Austrálie a pak zpátky do Čech a pokaždé to bylo hodně těžké.

Průvodkyní její třináctou komnatou je redaktorka Markéta Dobiášová.

Dagmar Bláhová
herečka, spisovatelka

Dagmar Bláhová

* 5. 3. 1949


Stopáž27 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3
ŽánrDokument