Vzpomínka na legendu českého a československého krasobruslení paní Áju Vrzáňovou (2008). Připravili: A. Cibulka, D. Adam a S. Oktábcová

Včera zemřela ve věku 84 let dvojnásobná mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová. Nadějná krasobruslařka sotva dosáhla plnoletosti, když v roce 1950 emigrovala do USA a tam se stala hvězdou ledních revue. V roce 1969 se provdala za Čechoameričana Pavla Steindlera, majitele několika luxusních newyorských restaurací. Jako svatební dar jí věnoval restauraci Duck Point, Kačárnu, kam posléze chodil celý New York na kachnu a další české speciality. V roce 2004 byla na Pražském hradě vyznamenána medailí Za zásluhy.

Z rodné země odcházela nerada, protože byla velmi citově závislá na rodičích. Opustit vlast jí poradil vlastní otec. Doslova řekl: „Jeď a už se sem nevracej.“ Jak těžká volba pro milujícího otce jediné dcery! Ája Vrzáňové o sobě nikdy nepřestala říkat, že je Češka. U nás se však snažili vymazat ji z historie. Z dnešního hlediska pro ni byla emigrace jistě „výhrou“, ale jak ji asi prožívala teprve devatenáctiletá dívka, která milovala své rodiče a žila v souznění se svým sportem a milovanými lidmi? V jejím příběhu se odráží i to, co bychom nikdy neměli zapomenout a naopak není na škodu si to občas připomínat. Že totiž byla doba, kdy se svévolně ničili osudy lidí jenom proto, že si někdo usmyslel vybudovat ostnaté dráty.

Ája Vrzáňová
krasobruslařka

Ája Vrzáňová

* 16. 5. 1931

† 30. 7. 2015


Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 ST 4:3
ŽánrDokument