Portrét populárního jazzového a swingového zpěváka, jenž svedl vítězný zápas s osudem a v těchto dnech slaví své 75. narozeniny (2007). Režie V. Šimůnek

Jazzový a swingový zpěvák Laďa Kerndl (*16. 5. 1945), jehož výročí narození si tento týden připomínáme, prožil pestrý a pohnutý život. V šedesátých letech vystupoval s vlastní kapelou Tomahawk, ale v šestadvaceti odešel na moře jako kytarista a sólista lodního orchestru a zůstal tam čtyřiadvacet let. Během tohoto období se mu podařilo navštívit 160 zemí světa. Každý rok se sice do republiky vracel na dovolenou a příležitostně vystupoval i nahrával s orchestrem Gustava Broma pro brněnský rozhlas, ale doma byl prakticky neznámý.

Až rok 1994 všechno krutě změnil. Kerndl onemocněl těžkou nemocí a lékaři mu příliš šancí na uzdravení nedávali. Osud, na který Laďa Kerndl hodně věří, mu ne poprvé nabídl další šanci. Zpěvák se dostal z nejhoršího a po rekonvalescenci se v roce 1995 navázal na svou pěveckou kariéru. Na loď se už s oslabeným zdravím vrátit nemohl, a tak začal téměř v padesáti letech dobývat česká pódia. Posluchače si získal americkými evergreeny 40. až 60. let, které zpívá v originále, ale také díky romantickému životnímu příběhu, mužnému vzhledu a někdy i trochu drsnějšímu vystupování. Právě tehdy se pro něj u publika vžila přezdívka „český Sinatra“.

Pořad představuje osud Laďu Kerndla jako příběh o sestupu na nejhlubší dno a o nečekané cestě vzhůru. Poukazuje na to, jak se změnil Kerndlův přístup k životu, k práci a jak jeho zkušenost ovlivnila vztahy se synem a dcerou, která pokračuje v jeho stopách jako populární zpěvačka.

Průvodkyní třináctou komnatou Ladi Kerndla je redaktorka Zuzana Burešová.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 ST AD 4:3
ŽánrDokument