Jak se vyrovnat s narozením těžce postiženého dítěte. Připravili: P. Slavík, J. Rauvolf a V. Hamerník

Táňa Fischerová je známá jako herečka a v poslední době i jako poslankyně Parlamentu České republiky. Výrazně se angažuje v oblasti charity a veřejného života vůbec. O jejím soukromí se toho však mnoho neví. Nepatří mezi ty celebrity, které svými aférami plní titulní stránky bulvárních novin. Přesto i ona má svou „13. komnatu“, o níž je ochotná bez zábran mluvit. Její 13. komnatou je syn Kryštof postižený dětskou mozkovou obrnou. Je upoutaný na invalidní vozík, do konce života bude potřebovat péči jako batole. Na jeho výchovu byla od začátku Fischerová sama.

Následky dětské mozkové obrny se u Kryštofa začaly projevovat postupně během prvního roku života. Definitivní znění diagnózy se dověděla v době, kdy zůstala bez partnera a bez angažmá. Otec Kryštofa Petr Skoumal od ní odešel. To pro ni bylo nejtěžší období. Byly okamžiky, kdy podle vlastních slov těžko hledala důvod, proč něco dělat, proč vůbec žít.

Od té doby ale uplynulo už téměř třicet let. Táňa Fischerová se dávno s postižením svého syna vyrovnala a naučila se život brát takový, jaký je.

Dnes jejich společný život vypadá tak, že sedm měsíců v roce tráví Kryštof v ústavu v Dolní Poustevně a pět měsíců je doma. Jde o to, aby se Kryštof naučil mít svůj vlastní život, aby si zvykl, že matka s ním nebude navždycky a aby se i ona mohla věnovat své práci.

Shodou okolností nám natáčení vyšlo na dobu, kdy Kryštofovi bude třicet let. A tak této náhody využijeme a z oslavy jeho třicátých narozenin učiníme hlavní motiv filmu a vlastně záminku k bilancování života obou.

Moderátorem pořadu je publicista a překladatel Josef Rauvolf. K tématu má velmi blízko, protože sám má dceru s diagnózou dětské mozkové obrny a s těžkým zdravotním postižením se narodil i jeho nejmladší bratr.

* 6. 6. 1947

† 25. 12. 2019


Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3
ŽánrDokument