S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po třetím největším městě Kanady, kde se vysoká životní úroveň, pohoda a blízkost krásné přírody střídá s drsným prostředím drogově závislých na jedné z hlavních tříd

Naši cestu začínáme v Gastown, nejstarší části města, které vzniklo v 60. letech 19. století.

Budeme obdivovat proslulé parní hodiny a zavítáme do kovbojského krámku, kde už přes 70 let nabízejí klobouky, jezdecké boty, opasky a další, zaručeně kanadské výroby. Nahlédneme do Chinatown, jedné z vůbec nejstarších čínských čtvrtí v Severní Americe.

Zažijeme pohodu na promenádě přístavu Coal Harbour, kde kotví jachty a startují a přistávají hydroplány, určené k jedinému účelu – vyhlídkovým letům nad městem, mořem a přilehlými horami. Vancouver je nejteplejším místem Kanady, a tak jsou v letních měsících pláže u zátoky English Bay doslova přecpané lidmi. Zastavíme se u stánku s jedním ze dvou nejtypičtějších místních jídel, hotdogu, tím prvním je pochopitelně hamburger. Jak ale poznáme v Olympic Village, i jinde ve městě, obyvatelé metropole využijí každou příležitost, aby nezdravé jídlo vyběhali nebo vyjezdili na kole.

Vancouver má ale i své stinné stránky. Oblast, kde se kříží Main Street a East Hastings Street, je obsazená stovkami lidí bez domova, navíc drogově závislými. Jejich přítomnost v centru města je natolik zřetelná, že se nedá minout a předstírat, že problém neexistuje. Natáčeli jsme se statečnou ženou, která se snaží každodenní problémy zmírnit. Zajímavým fenoménem jsou zcela sterilní obchody s marihuanou, kde si svoji dávku kanabisu objednáte přes tablet a přijede k vám potrubní poštou. V zemi, kde již řadu let existuje zákaz kouření na veřejných místech, totiž tuto lehkou drogu před rokem zlegalizovali.

Chloubou Vancouveru jsou nádherné parky, především rozsáhlý Stanley Park. Ten je mimo jiné sídlem velkého akvária, kde návštěvníci mohou vidět, jací pestrobarevní mořští živočichové žijí ve vodách západní Kanady. O zvířata v sekci mořských savců se stará Dr. Martin Haulena. Kanaďan s českými kořeny nám představí své oblíbené svěřence a s ním také naše putování uzavřeme.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrDokument