S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem navštívíme kaňon Pohádka, podíváme se, kde trávil své dovolené první kosmonaut Jurij Gagarin a zúčastníme se tradičního lovu králíka za pomoci orla

Kraj kolem kyrgyzského horského jezera Issyk-kul charakterizují především vysoké hory a horská jezera. To největší z nich, Issyk-kul, je druhým největším horským jezerem světa. V kontrastu s přilehlým pohořím Ťan-Šan, plným ledovců, vytváří jezero mírné mikroklima, srovnatelné s přímořskými destinacemi. V podstatě celé pobřeží 170km dlouhého jezera se využívá k rekreaci. Svou dovolenou zde tráví nejen Kyrgyzové, ale i Rusové a Kazaši. Koneckonců je to odsud ke skutečnému moři snad nejdále na světě. Na mnoha místech v okolí jezera Issyk-kul jako by se zastavil čas. Čeká vás cesta zpět do období Sovětského svazu, mezi sochy s Leninem a rozpadající se turbázy.

K místnímu „Mrtvému moři“, malému jezeru s vysokým obsahem soli, se sjíždějí lidé, aby jim léčivé bahno ulevilo od různých zdravotních neduhů. Podíváme se do malebného horského údolí Barskaun, kde trávil své dovolené první kosmonaut Jurij Gagarin, navštívíme kaňon Pohádka a zúčastníme se tradičního lovu králíka za pomoci orla.

U jezera Song-kul v srdci Ťan-Šanu navštívíme nomádskou pasteveckou rodinu, ochutnáme kyrgyzské národní jídlo bešparmak, kumyz a zúčastníme se napínavé pastevecké hry kok-buru, což je jakési pólo v sedlech koní, kde se namísto míče používá tělo zařízlé ovce, zbavené hlavy a nohou.

Ve městě Karakol navštívíme dřevěný pravoslavný chrám, který v období Sovětského svazu sloužil jako klub, ale i jedinečnou dřevěnou mešitu, postavenou v buddhistickém stylu bez jediného hřebíku, rovněž i hrob slavného objevitele a vědce Prževalského.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrDokument