S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po nejkrásnějších místech centrálního Švýcarska, kde se zrodila myšlenka unikátní alpské konfederace

S nádhernou přírodou se ve Švýcarsku tak nějak automaticky počítá. Oblast kolem členitého Lucernského jezera obklopeného horami má ovšem několik přidaných hodnot. Například počátek švýcarské konfederace. Legenda praví, že před sedmi stovkami let došlo na přilehlé louce Rütli k setkání zástupců prvních tří „prakantonů“ Unterwalden, Uri a Schwyz, aby si odpřisáhli vzájemnou pomoc při obraně svých území proti Habsburkům. A právě tam začíná naše cesta. Nejzajímavější způsob prozkoumání jezera je projížďka na jednom ze slavných kolesových parníků z počátku 20. století. Vyzkoušíme také zbrusu novou, supermoderní vyhlídkovou loď Diamant. Město Lucern vzniklo jen díky jezeru, jako jedno z klíčových obchodních sídel středověku. V Lucernu se mimo jiné zaměříme na dokonalý vodovodní systém, díky kterému mohou lidé pít čerstvou vodu z 225 městských kašen. Nebude chybět ani výlet na hlavní horu Lucernu, Pilatus, opředenou dračími legendami. V oparu ranní mlhy nás nepřivítají draci, ale polodivocí kozorožci.

Okolí Lucernského jezera skýtá mnohé nečekané zážitky. Kdo chce poznat skutečné Švýcarsko a zmizet z masových turistických center, může do hor vyrazit na vlastní pěst, veden dobře značenými cestami. Chvíli pěšky, chvíli malými soukromými lanovkami. Místní farmáři vybírají za svezení jen skromný poplatek. Skutečně překvapivou zkušeností je pak přespání na odlehlé kozí farmě, kam vede jen pěší stezka. Ve výšce 1860 metrů, ve společnosti 65 koz, 30 krav, farmáře Sepa a jeho ženy Rity. Bez elektřiny a s ní spojených výdobytků civilizace. A přitom jen necelých 30 kilometrů od Lucernu.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrDokument