S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po Tenerife, největším ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu

Tenerife je největším ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu. Tenerife náleží z geopolitického hlediska k Evropě, ale geograficky je součástí afrického regionu. Je bohatou pokladnicí kanárské kultury a jedinečné přírody na křižovatce mezi Afrikou, Evropou a Jižní Amerikou.

Kanárské ostrovy vznikly vulkanickou činností. Pico de Teide je nejvyšší hora Španělského království i všech ostrovů v Atlantském oceánu a zároveň třetí největší sopka světa. Měří asi 7000 m od úpatí na dně oceánu k vrcholu. Díky tomu, že Kanárské ostrovy nebyly nikdy spojeny s pevninou, je zdejší fauna i flóra odlišná od té na africkém kontinentu. Vyvinulo se zde mnoho endemických druhů.

Santa Cruz de Tenerife je hlavním městem provincie a sídlem vlády. Snoubí se v něm historická architektura s moderními stavbami. Jde rovněž o nejvýznamnější námořní přístav v oblasti. Tenerife je centrem turistického ruchu s řadou letovisek a hotelovými komplexy se nachází na jihu ostrova pláže, restaurace. Střed ostrova je hornatý, způsob života odlišný od pobřeží, San Cristóbal de La Laguna (světové dědictví UNESCO, katedrála Panny Marie Pomocné), Candelaria, tradiční město s významnou katedrálou.

K tradičním zvykům ostrova patří přeskakování pastevců přes překážky za pomocí tyče, dorozumívání se za pomocí pískání, kanárská muzika a tradiční kuchyně, venkovský způsob života, zejména pastevectví a rybářství.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrDokument