S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po Saltě, hlavním městě stejnojmenné argentinské provincie ležící na úpatí And a sahající do jejich nitra až k chilské hranici, do výše kolem šesti tisíc metrů nad mořem

Salta je hlavní město stejnojmenné argentinské provincie, ležící na úpatí And a sahající do jejich nitra až k chilské hranici, do výše kolem šesti tisíc metrů nad mořem. Ve městě Salta se narodil generál Guimes, který vedl místní gauče do boje za nezávislost na Španělsku. Byl posléze i prvním místním guvernérem. Ve městě je silný náboženský vliv, poslední údajné zjevení Panny Marie proběhlo prý teprve před několika lety. Severní Argentina je směsice indiánských a evropských vlivů, což se odráží zejména na městské architektuře.

Údolí kolem města Cafayate se pyšní zvláštním mikroklimatem, které umožňuje i v poměrně velké nadmořské výšce pěstovat údajně nejkvalitnější vína jižní Ameriky. Ideální k vínu je místní kozí sýr. Campo Quijano je podhorské městečko si potrpí na tradice spojené s gauči, pastevci na koních. Jednou ročně tady probíhá volba paisany – krajanky. Nejde jen o půvab, ale i o znalosti kraje, folklóru a tance. Uvidíme průvod s alegorickými vozy, průvod gaučů na koních a ukázky jejich umění, od poslušnosti koní po rodeo.

Každý gaučo musí mít klobouk. Podíváme se k poslední kloboučnici v kraji, která provádí servis klobouků – čistí je, žehlí, opravuje. Vysvětlí nám, jaké klobouky nosí gaučové, jaké majitelé statků a jaké místní malí rolníci. Klobou je tedy něco jako občanský průkaz, znamení sociálního postavení a příslušnosti k tomu kterému městu či etniku.

Do And, až do výše 4200m vede ze Salty železnice, která se vine vzhůru přes mnoho tunelů a viaduktů. Dnes se využívá pouhých dvacet kilometrů s poetickým názvem Železnice do oblak. Andy jsou jedno z nejvyšších pohoří světa, bohaté na rudy. V minulosti až do Salty přes Andy vedly obchodní stezky Inků. Po staletí se zde těžilo zlato, stříbro, meď a další kovy a minerály. V padesátých letech postihl důlnictví Salty úpadek a v krajine zůstaly jen zbytky kdysi prosperujících dolů. Lidé z mnoha vesnic odešli dolů do města, domy se rozpadly, ale přesto dodnes pečují o hroby svých předků.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrDokument