S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem indickým Himálajem, kde vysoko v horách vítr a déšť recitují buddhistické mantry, jezdci na koních hrají pólo a parta brněnských nadšenců opravuje klášterní fresky (2006). Režie J. Marek

Ladakh je země starobylých lamaistických klášterů, unikátní kultury, vysokých hor a modrého nebe. Celá oblast, přezdívaná Malý Tibet nebo Šangri-La, se nachází vysoko v Himálaji, ve výšce od 3500 metrů nad mořem. Politicky je součástí Indie, geograficky a historicky je to svébytné území. Kulturně je Ladakh spjatý se sousedním Tibetem, z jehož buddhismu a lamaismu vychází.

Městečko Leh je zmenšenina dnes už pomalu zapomenuté podoby tibetské Lhasy. Nad městem se tyčí „malá“ Potala – někdejší sídlo královské rodiny. Překvapivě tady ale najdeme i české stopy v podobě kostela a školy Moravských bratří. Nejde o aktivitu přímých pobělohorských exulantů, jsou to Moravští bratři z 19. století, původem z Německa. Opravdu česká stopa zde ale přece jen je. Nad městem má hrobku Ferdinand Stoliczka, geograf a geolog, který se stal zakladatelem indické kartografie a v Ladakhu našel i poslední odpočinek. V současnosti pojí Českou republiku s Ladakhem skupina nadšenců, kteří přes léto opravují fresky v klášteře Diskit. V Lehu se mj. také seznámíme s jezdeckým pólem, sportem, který se v Himálaji zrodil a do světa jej vyvezli o mnoho let později Britové.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 ST
ŽánrDokument