Hledám práci

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Dobrá pracovní smlouva je základ klidného zaměstnání. Magazín nejen pro nezaměstnané

Profese zblízka: Šička / Krejčová

V rubrice profese zblízka, se pokoušíme divákům přiblížit náplň a činnosti jednotlivých profesí. Tentokrát se budeme zabývat řemeslnou prací, která však vývojem společnosti a techniky prošla změnami, které způsobily rozdvojení této profese a tudíž i poněkud odlišné předpoklady pro ty, kteří je vykonávají.

Z toho důvodu je zajímavá profese šičky a švadleny, tedy krejčové. Samozřejmě lze říci, že obě profese v sobě skrývají jednotné základní činnosti, jako je například šití, běžný průběh práce je však do určité míry odlišný. Zatímco u práce šičky jsou velké nároky kladeny zejména na přesnost, vytrvalost, výkonnost a pedantnost, podstata profese švadleny, neboli krejčové spočívá spíše ve vlastní tvořivosti, šikovnosti a zručnosti člověka, který ji vykonává. Jinými slovy, toto rozdělení profesí, přineslo hned několik změn, ze kterých mnohé z nich znamenají i pozitiva. Pokud se tedy chceme zamyslet nad produktem, který u obou profesí vzniká, zjistíme že jsou obě tyto profese plnohodnotné a potřebné.

Jak je již z názvu profese zřejmé, náplní práce šičky je zpracovávání materiálu, do již navrhnuté formy, jako jsou například pracovní oděvy, uniformy, ochranné oděvy a podobně. Z toho důvodu je nutné především dokonale ovládat práci s šicím strojem, s tím související techniky šití, být přesný a samozřejmě jsou obzvláště namáhány oči. Podívat se na to, jak vypadá tato profese ve skutečnosti, se vybereme do Výrobního Družstva Vkus, ve Frýdku Místku. Tam jsme našli výrobnu, která kromě zdravých zaměstnanců zaměstnává i pracovníky se sníženou pracovní schopností. Lidé s tělesným handicapem, mají tedy také možnost uplatnit se na trhu práce a to konkrétně i u této profese.

Mnohem složitější, ale přesto podobná práce se skrývá v profesi švadleny, neboli krejčové. Představa o pracovní náplni tohoto zaměstnání, je poněkud snazší, avšak její samotné provedení vyžaduje školeného člověka, který při své práci uplatní nejen naučené postupy a vědomosti, ale i něco, co se jen tak naučit nedá. Při troše nadsázky lze říct, že práce švadleny má blízko k práci módního návrháře. Ze všeho nejvíc totiž záleží na samotné představivosti člověka, uměleckém cítění a zkušenostech. V ideálním případe jsou všechny tyto atributy podpořeny zručností a zkušenostmi.
Jak si ale tato profese na trhu práce stojí dnes? A kdo je vlastně vhodným adeptem pro její vykonávání?

Obsah tohoto dílu Profese zblízka

Diskuse diváků
 • Hana 7. 9. 2018 13:53

  Hledání přivýdělku

  DoporuÄŤila bych pracovnĂ­ portál kdejeprace.cz, kde je pĹ™ehledná interaktivnĂ­ m…

 • Tereza 7. 9. 2018 13:48

  Životopis snadno a rychle

  Zde takĂ© hezkĂ˝ ÄŤlánek jak napsat Ĺľivotopis a motivaÄŤnĂ­ dopis. http://blog.kdej…

 • 18. 8. 2017 16:07

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 22 minut – Rok výroby: 2009 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady