Záznam koncertu z 15. Mezinárodního hudebního festivalu z Dvořákovy síně Domu umělců v Praze. Skladby J. P. Moncaye, B. Smetany, S. Revueltase, A. Ginastery, L. Janáčka, A. Dvořáka, H. Villa-Lobose, A. Piazolly a A. Marqueze hraje Filharmonický orchestr Mexico City, dirigent Enrique Barrios.
Uvádí L. Hurník. Režie T. Šimerda.
  • Vyrobeno 2005
  • 100 min
  • Země původuČesko

Hudební fenomén Jižní Ameriky je ve skutečnosti konglomerát národních kultur, jež mají některé společné znaky dané historickým vývojem a etnickými kořeny. Je to velmi atraktivní směsice různých vlivů počínaje zbytky původních indiánských kultur, přes podíl hispánské hudby, jež sem přišla po dobytí země Španěly. Nalezneme zde stopy afro-černošské kultury a její různé taneční formy a také bohatý specifický instrumentář, v němž nejdůležitější roli hrají bicí nástroje, což souvisí s vyhraněně rytmickým charakterem této hudební kultury, a nejnověji i vlivy evropské salonní a taneční produkce.

Tento koncert nabízí alespoň několik nejtypičtějších představitelů ibersko-americké hudby. Jsou v naší zemi téměř neznámí, ale o to zajímavější bude konfrontace této pro nás exotické kultury s hudbou naší země, takže zařazení tří slavných skladeb velkých českých skladatelů můžeme vnímat nejen jako milou pozornost našich hostů, ale i jako příležitost posoudit, jak se česká hudba hraje v tak vzdáleném kulturním prostředí.

Filharmonický orchestr Mexico City byl založen v roce 1978 a od té doby si získal pověst důležité kulturní instituce. Zahrál na dva tisíce koncertů v nejvýznamnějších síních Mexika, Severní i Jižní Ameriky, Evropy a Dálného východu. Mnozí z nejslavnějších sólistů a dirigentů stanuli na jeho pódiu, mezi nimi Leonard Bernstein, Pierre Fournier, Janos Starker, Barry Tuckwell, Martha Argerich, Claudio Arrau, Isaac Stern, Renata Scotto, Plácido Domingo, jakož i vynikající mexičtí umělci všech generací Ramón Vargas, Francisco Araiza, Eduardo Mata i Enrique Barrios. V roce 1981 obdržel orchestr "hudebního Oskara" od Francouzské hudební akademie, Academie du Disque Francais, za nahrávky hudby mexických baletů a získal tak titul nejlepšího latinsko-amerického orchestru.

Enrique Barrios je všestranný mexický dirigent, který hostoval u orchestrů v Německu, Francii, Anglii, Irsku, Rusku, Maďarsku, Spojených státech, Kanadě, Jižní Americe a svém rodném Mexiku. Spolupracoval s Moskevskou i Maďarskou státní operou. Ve Státní opeře Praha nastudoval v roce 1992 Verdiho operu La Traviata. Připravil představení pro Severoirskou státní operu a účinkoval se slavným American Ballet Theater. V počátcích své kariéry studoval u největších dirigentů planety, Celebidacheho, Ferrary, Muttiho, N. Rachlina a Zinmana. E. Barrios působil jako dirigent Symfonického orchestru v San Antoniu v USA a jako hudební ředitel opery, baletu, symfonického a komorního orchestru divadla Bellas Artes v Mexico City. Zaujímal také místo hudebního ředitele Symfonického orchestru a Opery v mexickém Aguascalientes.

Napište nám