Záznam klasické baletní pohádky P. I. Čajkovského a M. Petipy. Inscenace Taneční konzervatoře v Praze z Národního divadla.
Režie a choreografie J. Slavický. Tančí: A. Pollertová, J. Váňa, J. Slavický, N. Danko, V. Nečas, Z. Hvízdalová, M. Douša a další. Kamera V. Damborský. Televizní režie G. Skála.

Balet Šípková Růženka (uváděný také pod názvem Spící krasavice) měl premiéru v roce 1890 na scéně Mariinského divadla v Petrohradě. Dílo vzniklo na popud ředitele carských divadel J. A. Vsevoložského, který vytvořil libreto podle pohádek Ch. Perraulta a ujal se také výtvarného řešení celé inscenace. Velmi úzká spolupráce P. I. Čajkovského a choreografa M. Petipy dala vzniknout dílu, které už při prvním provedení vyvolalo nadšení publika i odborné kritiky.

Inscenace J. Slavického, kterou vytvořil na pražské taneční konzervatoři ve spolupráci s Národním divadlem, velký balet citlivě zkrátila ve smyslu rychlejšího vyprávění příběhu, ale zachovala přitom krásu a estetiku klasického baletu.

V inscenaci, která je příkladem mimořádné spolupráce Taneční konzervatoře a Národního divadla, se vám mimo jiné představí sólistka baletu ND Adéla Pollertová jako Růženka a posluchač konzervatoře Jan Váňa jako Princ Désiré.

O vysoké úrovni pražské školy svědčí řada mezinárodních ocenění pro její posluchače, kteří v inscenaci tančí. Za všechny jmenujme nositele Grand Prix Carpeaux 2005, o niž se podělili Jan Váňa a Matěj Urban.

Napište nám