Překonávání
Lidem, kteří se musejí vyrovnat se zdravotním postižením dává zvládnutí informačních technologií nové možnosti k životnímu uplatnění. Tragická událost náhle změní jejich stávající situaci. Pro ochrnutého automechanika nebo truhláře to může být složitější cesta než pro studenta či posluchačku vysoké školy. Jedním z příkladů programu pomoci postiženým jsou Počítače proti bariérám. Jedná se o společný projekt Konta Bariéry Nadace Charty 77, fakulty elektrotechnické ČVUT a Microsoftu. Mezi desítkami postižených lidí, kterým zvládnutí počítačové gramotnosti a dalšího vzdělání umožnilo najít pracovní uplatnění jsou velmi zajímavé osobnosti.
Josef Trčka, student Vysoké školy zemědělské, internetový novinář. Bydlí v Praze, cítí se jako běžný uživatel počítače. Živí se psaním recenzí do internetových novin. Před úrazem sportovec, "železný muž", přesto ale nezanevřel na sport. Velkou radost mu přináší potápění s partou odvážných kamarádů, kteří ho berou na své sportovní potápěčské výpravy k moři. Za pomoci rodiny i obětavé partnerky nyní řeší základní existenční otázku: bezbariérové bydlení.
Ing. Karolína Piroutková, devizová poradkyně, ochrnula po úrazu na snowboardu. Pracuje na Václavském náměstí v zahraniční finanční firmě. Znalost angličtiny, vášeň pro počítače a vysokoškolské ekonomické vzdělání jí umožnilo dosáhnout plnohodnotného pracovní uplatnění. Jako studentka stíhala velké množství akcí: balet - tanec na vozíčkách, testování prostor vhodných pro pohyb vozíčkářů, překládání z angličtiny. Po nedávné svatbě se zaměřila více na vlastní rodinu.
Michal Dvořák, sociální pracovník, zakladatel počítačové firmy pro zdravotně postižené v Mladé Boleslavi. Bývalý podnikatel a manažer po úrazu prošel bolestnou zkušeností hledání nové životní perspektivy. Vidí ji dnes v podnikání při tvorbě webových stránek. Spolu s několika dalšími postiženými plánuje rozjet novou firmu. Osobní setkání s Billem Gatesem v Praze bylo pro něj velkým povzbuzením. I když jeho sny a plány znovu omezují zdravotní problémy.
Jan Strcula, správce počítačové učebny. Přestěhoval se právě z obce Koštálov do Prahy, pracuje v centru Paraple. Bývalý automechanik je k počítačovému světu mírně skeptický. Vnímá nebezpečí úniku do virtuálních světů.
RNDr. Jarmila Mrtková, vytváří webové stránky. Na vozíčku je od roku 1971. "Spektrum těch postiženejch je úplně stejný jako spektrum těch zdravejch: od chytrejch po hloupý, od lidí strašně hodnejch a svatejch až po vrahy z vilnosti. Jestliže dříve dělali profesi, kterou z vozejku prostě nezmůžou, tak musej hledat jiné uplatnění. Možná, že musejí víc přemejšlet a víc se snažit, aby si tu možnosti našli. A zvládnutí počítačů nové příležitost dává."
Tento dokumentární film o vypráví o lidech, jejichž životní příběhy se mohou stát posilou a inspirací pro překonávání překážek v obyčejném životě.