Jan Budař v titulní roli adaptace románu Běsi na scéně Divadla Husa na provázku. Inscenace byla třetím dílem cyklu Sto roků kobry, kterým vzdal režisér V. Morávek hold P. Scherhauferovi i F. M. Dostojevskému. Dále hrají: S. Peková, J. Vyorálek, J. Zrzavý, V. Trumpeš a soubor Divadla Husa na provázku. Režie televizního záznamu V. Morávek (2005)

Projekt Sto roků kobry patří dodnes k největším událostem na prknech Divadla Husa na provázku. V jeho třetím díle tehdy sáhnul režisér Vladimír Morávek po legendárním Dostojevského románu Běsi, a požádal Petra Oslzlého, aby pro něj připravil dramatizaci – a to pod názvem Běsi – Stavrogin je ďábel (Erkel: Ostuda! Hanba! Prasárna!)

Dramatizace sama je raritní. Vrací totiž do těla románu i slavnou Stavroginovu zpověď – tu část románu, která měla původně završit druhý díl románu. V korektuře byla vyškrtnuta, neboť svým obsahem byla pro úzkoprsého nakladatele nepřijatelná. Tato změna přivodila vážné, až do kořenů jdoucí přesunutí těžiska románu. „Lze nicméně předpokládat, že Zpověď měla hrát i velkou roli i v dílu třetím a její veřejná publikace (Stavroginem slíbená) měla patrně vpadnout jako puma do městečka a otřást jím již definitivně…“ píše v doslovu Bohumil Mathesius. Nuž tedy upravovatelé a dramatizátoři Ludowitz a Oslzlý to vzali vážně. Dohledali řídce publikovaný text a jeho prostřednictvím – po více než sto letech vyprávějí příběh o muži, kterého všichni tak obdivovali, až jim to zbořilo celé město. V titulní roli exceluje Jan Budař, dále hrají S. Peková, J. Zrzavý, V. Trumpeš a soubor Divadla Husa na provázku.

Stopáž119 minut
Rok výroby 2005
 ST
ŽánrFilm