Smrt si říká Tutter

Nacistický vrah ve službách STB. Scénář L. Navara. Režie J. Bařinka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

„Staré viny mají dlouhé stíny“, zní anglické přísloví. Vina nacistického zločince Wernera Tuttera je jenom začátkem. Jeden zločin plodí další zločiny a dokonce – na jednu temnou minulost dopláceli lidé na různých místech střední Evropy i za železnou oponou. V případě nacistického zločince Wernera Tuttera spravedlnost nezvítězila, zabránili tomu komunističtí úředníci. Pro zakrývání zločinů nakonec skončili sami před soudem jako spoluviníci, hlavní viník však zůstal nepotrestán.

Dokument režiséra Jaroslava Bařinky podle scénáře Luďka Navary odkrývá historickou zkušenost: totalitní režimy jako komunismus a nacismus stály na stejných lidech, na všeho schopných lidech jako byl Kurt Werner Tutter.

Spisovatel Ladislav Mňačko patří mezi klasiky, mezi nejznámější jeho díla patří „Smrt si říká Engelchen“. Kdo se však doopravdy pod tímto oslovením skrýval? Samotný Mňačko tajemství neodkryl a jako bývalý partyzán si masakr na Ploštině vyčítal do konce života.

Podle jeho knihy natočili Kádár – Klos stejnojmenný film, ve kterém si zahrál hlavní rolí Jan Kačer. Také on se podělí se svými dojmy v dokumentu, jehož průvodcem je básník Lubomír Feldek. Sám se svým příběhem do tématu patří jenom proto, že napsal obyčejnou báseň…
Hodinový dokument o historické nespravedlnosti přibližuje řadu lidských příběhů, které se skládají v jednotlivé obrazy stejně jako kapitoly v knize. Do vysílání dokumentární pořad připravilo Centrum publicistiky, dokumentaristiky a vzdělávání brněnského studia České televize.

Stopáž58 minut
Rok výroby 2005
 P ST
ŽánrDokument