Pohádkový příběh o přátelství dívky a chlapce, zakletí a vysvobození (2005). Hrají: I. Bareš, Z. Studénková, A. Jakobová, O. Hajlich, P. Malá-Tomicová, R. Fiala, K. Pindejová-Gharibyan, D. Hofmanová, L. Hurajová a další. Scénář P. Aujezdský. Kamera J. Kovář. Režie M. Cieslar

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V dětském příběhu ze současnosti, scenáristy Pavla Aujezdského, se všední život hrdinů prolíná s pohádkovými motivy. Chlapec Tom se proviní vůči nepsaným přírodním zákonům tím, že zabije živého tvora a za jeho život musí zaplatit zakletím do zvířecí podoby. Setkává se tak s magickou mocí přírody. Svět dospělých řeší Tomovo záhadné zmizení obvyklými metodami pátrání. Tomova kamarádka Bára je však přesvědčena, že pro jeho záchranu se neděje vše, co by pomohlo. Dospělí nevěří Bářinu vysvětlení Tomova zmizení do podzemní říše. Dívku tento postoj dospělých přinutí k tomu, že se sama chopí iniciativy a na vlastní pěst se pokusí svého kamaráda hledat. Nakonec ho s nasazením života vysvobodí z tajemné podzemní hadí říše.

Děj příběhu je zasazen do prostředí lesů, bizarních skal a jeskyní, malebné krajiny Moravského krasu. Prostorná jeskyně Býčí skály, proslavená archeologickými nálezy, tentokrát tvůrcům posloužila jako tajemná podzemní říše.

Do hlavních rolí pohádkového příběhu režisér Milan Cieslar obsadil Zdenu Studénkovou (Matka hadů), Igora Bareše (otec Toma), Kateřinu Pindejovou – Gharibyan (matka Báry), Radima Fialu (otec Báry), Pavlu Malou-Tomicovou (matka Toma), Drahomíru Hofmanovou (stará cikánka), Luciu Hurajovou (Žika), Miroslava Táborského (policista Rak) a další.

Do hlavních dětských rolí vybral režisér na konkursech a při kamerových zkouškách Alenu Jakobovou (Bára) a Oldřicha Hajlicha (Tom).

Stopáž57 minut
Rok výroby 2005
 ST