Jednoho dne, nedojde-li k nehodě či revoluci, se princ William stane králem Vilémem V. Jeho budoucnost je přesně naplánována. Je to jeho výsadou, nikoli však svobodnou volbou. Dokument BBC

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Zajímá vás, jak je mladý muž připravován na to, aby se stal králem? Dozvíte se to v exkluzivním dvoudílném dokumentu britské BBC.

Klikněte pro větší obrázek Princ Willliam Artur Philip Louis se narodil po 13hodinovém porodu 21. června 1982 v St. Mary's Hospital, Paddington v Londýně jako nejstarší syn následníka trůnu prince Charlese a princezny Diany. Je 65. monarchou v rodové linii, jejíž počátek lze vystopovat v době před více než 1000 lety.

Jeho budoucnost byla plánovaná a připravovaná do posledního detailu už od narození. Má spoustu peněz, ale bohužel taky neodvolatelné společenské závazky, které mu nikdy nedovolí, aby si dělal, co by chtěl. Projít se jen tak po ulici nebo jít na nákup je pro něj zkrátka nemyslitelné. Historie a konvence ho uvěznily v pasti povinností a zodpovědnosti.

Williamova výchova byla díky princezně Dianě průlomem v královské tradici. Charlese většinou vychovávaly chůvy. Diana toužila po tom, aby oba její synové byli vychovávaní jinak. V případě Williama zcela odpadlo soukromé vzdělávání za zdmi královských paláců. V září 1985, kdy mu byly pouhé tři roky, se princ začal vzdělávat na Mrs Jane Mynor's nursery school v západním Londýně. V lednu 1987 byl zapsán do londýnské Weatherby School, kde studoval do roku 1990. Už v té době projevoval neobvyklé konverzační schopnosti a velmi rychle se naučil pracovat s veřejností. Poté strávil pět let v Ludgrove School, načež následovalo studium na prestižní chlapecké škole v Etonu, kde studoval zeměpis, biologii a historii umění.

V roce 1997 tragicky umírá princezna Diana a oba její synové se ocitají v centru zájmu. V den matčina pohřbu William definitivně dospěl. V nejsmutnější chvíli svého života se zachoval jako profesionál a ustál neskutečný tlak okolí. V následujících letech se věnoval studiu a stranil se veřejnosti. Od roku 2001 do roku 2005 studoval geografii na skotské univerzitě St. Andrew's.

V prosinci 2006 se princ William stal oficiálně armádním úředníkem. Při této příležitosti byla uspořádána vojenská přehlídka, které přihlížela celá královská rodina včetně babičky, královny Alžběty II. Následník trůnu se po čtyřiačtyřiceti týdnech stal hlavou Modré kavalerie, která je známá také pod názvem Corneti.

Od Vánoc 2003 chodí William se svou spolužačkou ze skotské univerzity Kate Middleton. Princ se do ní zamiloval ve chvíli, když ji viděl předvádět spodní prádlo na dobročinné přehlídce. Veřejnost se o jejich vztahu dozvěděla poté, co byli oba vyfotografováni při lyžování ve švýcarském středisku Klosters. V královské rodině panuje všeobecná shoda, že Kate je pro druhého následníka trůnu v řadě ideální partnerkou. Společně již bydlí v londýnské královské rezidenci a proslýchá se, že svatba je již na spadnutí. Důkazem je i kurz bookmakerů, kteří vidí Williamovu svatbu s Kate s jistotou dvě ku jedné. Kate a William by mohli stejně jako Diana a Charles dát světu svatbu století. Známý je už i první svatební dar – otec Charles věnuje svému prvorozenému synovi dům za pět milionů liber, což je v přepočtu něco více než dvě stě milionů korun.

William však není jen budoucí král. Je to především zbožňovaný idol žen a dívek po celém světě. Když se nechal ve 14 letech vyfotografovat pro popový časopis, okamžitě vyprodal celý náklad. Všichni v něm vidí jeho matku princeznu Dianu. Má její úsměv, její pleť, i její vlasy. Stejně jako Diana se věnuje charitě. Je to megastar. Jediná megastar, kterou britská královská rodina má. Za jak dlouho William zdědí trůn, je však zatím ve hvězdách.

V současné době je princ William v pořadí druhým následníkem britského trůnu, je královským čekatelem. A pokud nedojde k revoluci, k neštěstí nebo abdikaci, bude muset čekat ještě dlouho. Královská rodina se však už nemůže automaticky spoléhat na loajalitu britského lidu. William musí být správným princem pro jednadvacáté století! Může se něco naučit od princů minulosti, od svých vlastních královských předků? Williamův svět je světem bohatství a prestiže, ale je také plný pastí a léček, a média jsou připravena se na něho vrhnout při sebemenším uklouznutí. Co chystá Williamovi budoucnost? Dokáže kráčet po té pravé cestě – a vyhnout se všem úskalím?

Unikátní dvoudílný dokument ukazuje, čím vším si musel ve svém životě William projít a taky jaké další překážky bude muset na své cestě ke trůnu v nejbližší budoucnosti zdolat.

Originální názevHow to be a Prince
Stopáž58 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3