Pohled režisérky

Nekupuj u Židů cukr kávu mouku, oni nám zabili modrookou holku…

Jestli jste si mysleli, že Češi jsou holubičí povaha, která by ani pírkem neublížila, tak tento díl vás vyvede z omylu. Na konci 19. století jsme jako národ úplně zblbli, jediné, co bylo „důležité“, kdo je správný Čech, kdo lépe hájí české zájmy, kdo to myslí „upřímně“, kdo bude „makat pro národ“ (řečeno dnešní češtinou). A pokud se vám to náhodou nelíbilo, stal jste se vyvrhelem společnosti, špatným Čechem, dokonce nepřítelem a zrádcem! Co mi to jen připomíná…

Český nacionalismus v té nejošklivější podobě, to je tématem sedmého dílu. Do továrny se vrátí bývalý dělnický agitátor Ignác Šoltys, kterého před lety továrník Fogl vyhodil. A do toho se stane vražda kdesi v Polné, která by vůbec nikoho nezajímala, kdyby se náramně nehodilo obvinit z jejího spáchání jednoho místního Žida. A pak už to jede, Šoltys rozjede kampaň vskutku nevybíravou, za práva Čechů, proti Židům, kteří jsou strůjci všeho zla. Dokonce i hostinský Bondy je v ohrožení.

Bude se pátrat, kdo je správný Čech a kdo je Žid. Do dění se zapojí reportér Tuzar, který tomu nasadí korunu.

A výsledek? Z dělníků se stávají „židomilové“ a pro takové přece není ve skvělé společnosti správných Čechů místo… Je to do očí bijící lež a nespravedlnost. Jak se naši dělníci těmto okolnostem postaví?


Přejít na obsah dílu


Všechny příspěvky