Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT natočeného podle mezinárodně úspěšné knihy Ivy Procházkové. Dramatický a zároveň něžný příběh o první lásce, koních a odpovědnosti, která přichází s dospíváním. Hrají: S. Majer, L. Noha, T. Dalecký, E. Neumeister, E. Farna a další. Scénář I. Procházková. Kamera J. Rehberg. Režie I. Pokorný

Pořad bylo možné přehrát do 14. 6. 2020
Video není k dispozici
Trailer

Trailer

Scénář Ivy Procházkové založený na její cenami ověnčené stejnojmenné knižní předloze (Magnesia Litera, Zlatá stuha za nejlepší knihu pro děti a mládež, Lusch Preis časopisu Die Zeit), vydané dosud nejen v Česku, ale i Německu, Francii, Bulharsku a Polsku, zavede diváka na českou i saskou stranu podhůří Lužických hor. Do kraje plného protikladů, kde ladná horská krajina nezřídka kontrastuje s životní úrovní jejích obyvatel, kde lidem, ač tu mají drsný život, ještě neokorala duše.

Na tomto pozadí se v předjaří a o letních prázdninách odehrává emotivní příběh o dospívání. Po smrti mámy to Darek vůbec nemá lehké. Starost o lehce postiženou osmiletou sestru Emu leží především na něm. Táta má obě děti rád, ale starat se o ně i o celé hospodářství je nad jeho síly. Navíc přišel i o práci. Pak se objeví Uli – německý obchodník, tátův kamarád – s lákavou nabídkou. Jeho firma vykupuje zraněné koně, a když se dají do pořádku, znovu je se ziskem prodá. To ale Darek netuší. Je z koní nadšený a za pomoci souseda Havlíka se o ně pečlivě stará, rozmlouvá s nimi a taky na nich jezdí. Vidí v nich svou budoucnost. Svět narůžovo přemaluje i fakt, že začíná chodit s o rok starší Hannou. Najednou má navrch dokonce nad Hugem, svým dlouholetým nepřítelem. V den, kdy se Darek dozví o osudu koní pravdu, se jeho iluze o světě zhroutí. Bude schopen přijmout, že realita má mnohem víc odstínů, než jen černou a bílou, odpustit otci a vykročit do světa dospělých?

Natáčení filmu proběhlo od srpna do listopadu 2018 v místech: Obec Mařeničky v okrese Česká Lípa, v Horní Blatné na Karlovarsku, v Oldřichově v Hájích na Liberecku, v krušnohorském městečku Johanngeorgenstadt, v německé Žitavě, Zhořelci a v Grossschönau v Sasku.

Stopáž87 minut
Rok výroby 2019
 P D ST AD HD

Všechny koprodukční filmy České televize